Jocurile Olimpice

Franța și Spania au oferit o finală de vis pe „Parc des Princes” » După triumful de la Euro, Spania e și campioană olimpică!

+48 Foto
După triumful de la Campionatul European din Germania, Spania este și campioană olimpică. Ibericii s-au impus în fața Franței cu un incredibil 5-3, după cele două reprize de prelungiri, 3-3 fiind scorul la finele celor 90 minute.

Articol de Cezar Titor  —  vineri, 09 august 2024

După triumful de la Campionatul European din Germania, Spania este și campioană olimpică. Ibericii s-au impus în fața Franței cu un incredibil 5-3, după cele două reprize de prelungiri, 3-3 fiind scorul la finele celor 90 de minute.

„Les Bleus” au deschis scorul prin Millot, care a profitat de o eroare uriașă a lui Tenas, care s-a revanșat din plin însă: a avut mai multe intervenții salvatoare și a oferit un assist la golul de 5-3. După golul lui Millot, ibericii au reacționat cu stil: au marcat în minutele 18, 25 și 28, prin Fermin Lopez, care a reușit o „doppietta” și Baena, care a marcat splendid din lovitură liberă.

Spania domină fotbalul

Akliouche a redus din diferență, iar Mateta a transformat un penalty decisiv pentru a trimite partida în prelungiri.

Sergio Camello a fost eroul Spaniei, reușind „dubla” în minutele 100, respectiv 120+1.

Ovidiu Hațegan a fost delegat pentru această finală. Românul s-a numărat printre oficialii responsabili de arbitrajul video, având rolul de suport pentru arbitrul VAR.

Franța - Spania 3-5

• Marcatori: Enzo Millot '11, Maghnes Akliouche '78, Jean-Philipe Mateta '90+3 (penalty) / Fermin Lopez '18, '25, Alex Baena '28, Sergio Camello '100, '120+1

• Final de partidă. La capătul unui thriller cu 8 goluri, Spania este campioană olimpică!
  • Min. 120+1: GOL Spania! Francezii s-au aruncat în atac, iar ibericii au dat lovitura pe contraatac prin același Camello
  • Min. 114: Spania este aproape de a se desprinde decisiv, însă o inexactitate în execuție a vârfului iberic a împiedicat acest lucru.
  • Pauză. Au mai rămas 15 minute de speranță pentru „Cocoșul Galic”.
  • Min. 100: GOL Spania! Sergio Camello marchează elegant, săltând mingea peste Restes. Ce partidă la Paris!
  • Au început reprizele suplimentare.
  • Finalul timpului regulamentar. Urmează cele două reprize de prelungiri.
  • Min. 90+7: Olise ia o acțiune pe cont propriu, însă nu are multe variante, încercând să înscrie la colțul scurt. Corner pentru Franța.
  • Min. 90+6: OCAZIE URIAȘĂ pentru spanioli. Intrat pe final, Benat Turrientes a fost aproape de a deveni erou, însă torpila sa de la marginea careului a lovit doar bara transversală.
  • Min. 90+3: GOL Franța! Mateta transformă fără emoții.
  • Min. 90: În urma consultării arbitrajului video, Franța primește penalty. Mateta își va asuma responsabilitatea execuției.
  • Min. 88: Șutul lui Sergio Gomez trece puțin pe lângă.
  • Min. 78: Insistențele francezilor dau roade și aceștia reduc din handicap. După o lovitură liberă executată în forță de Olise, Miranda deviază în proprie poartă. Akliouche este creditat cu reușita.
  • Min. 72: Tenas salvează fantastic șutul puternic al lui Kone!
  • Min. 67: Mateta, atacantul lui Crystal Palace, nu reușește să finalizeze din câțiva metri.
  • Min. 64: Băieții marelui Henry continuă să domine teritorial, însă nu găsesc drumul către gol.
  • Min. 57: Ocazie mare pentru Manu Kone. Lovitura sa de cap din șase metri trece mult peste.
  • A început repriza secundă.
  • Min. 45+1: Se pare că francezii au resurse! Tenas se revanșează pentru eroarea de la gol și are o intervenție senzațională la o lovitură de cap din șase metri.
  • Min. 28: GOL Spania! TREI GOLURI în zece minute! Alex Baena execută splendind o lovitură liberă, iar Restes privește înmărmurit mingea, care se scurge în „ațe”.
  • Min. 25: GOL Spania! Miranda centrează perfect în careu, Abel Ruiz este blocat de Restes, însă Fermin Lopez este prompt și reușește „dubla”.
  • Min. 18: GOL Spania! Fermin Lopez restabilește egalitatea, cu un șut plasat din careu, la care Restes nu a avut replică. Este al 5-lea său gol la acest turneu.
  • Min. 11: GOL Franța! Enzo Millot trage din unghi la prima bară, iar Arnau Tenas, goalkeeper-ul celor de la PSG, a comis o eroare catastrofală, scăpând mingea în poartă la o fază care nu ar fi trebuit să îi creeze probleme.
  • Min. 10: „Les Bleus” domină partida. La sporadicele momente de posesie, Spania construiește cu greu din propria jumătate.
  • Min. 2: Franța a început mai bine partida, creându-le deja probleme ibericilor în propriul careu.
  • A început partida. Atmosfera de pe „Parc des Princes” este una electrizantă, suporterii francezi încurajându-și frenetic echipa.

Franța - Spania, echipele de start:

Franța (4-1-2-1-2): Restes - Sildilia, Bade, Lukeba, Truffert - Kone - Millot, Chotard - Olise - Lacazette, Mateta
Rezerve: Nkambadio, Locko, Magassa, Doue, Akliouche, Kalimuendo-Muinga, Cherki
Antrenor: Thierry Henry

Spania (4-2-3-1): Tenas - Pubill, Garcia, Cubarsi, Miranda - Barrios, Baena - Oroz, Lopez, Gomez - Ruiz
Rezerve: Garcia, Pacheco, Sanchez, Gutierrez, Bernabe, Turrientes, Camello
Antrenor: Santi Denia

• La Jocurile Olimpice, echipele sunt exclusiv alcătuite din jucători născuți după data de 1 ianuarie 2001, fiind totuși permise trei derogări de la această regulă.

Ibericii au terminat pe locul secund în Grupa B, secodându-i pe egipteni, echipa care le-a și administrat singurul eșec de la turneu (1-2). În rest, aceștia s-au impus în grupe cu Uzbekistan (2-1) și Republica Dominicană (3-1), apoi au eliminat Japonia (3-0) și Maroc (2-1).

În schimb, Franța lui Thierry Henry și-a câștigat toate partidele, primind un singur gol: 3-0 cu SUA, 1-0 cu Guinea, 3-0 cu Noua Zeelandă, 1-0 cu Argentina și 3-1 cu Egipt.

Ultimele două medalii de aur au fost cucerite de Brazilia. Spania nu s-a mai impus din 1992 la JO (3-2 în finală cu Polonia), în timp ce Franța a câștigat la Los Angeles, în 1984 (2-0 cu Brazilia),