Liga 2

Steaua, remiză în Ghencea cu Reșița. Toate rezultatele etapei #3 din Liga 2

Articol de David Marinescu  —  marţi, 20 august 2024

Steaua a remizat acasă cu CSM Reșița, scor 2-2, în ultimul meci din etapa #3 din Liga 2. Toate rezultatele rundei, mai jos.

• În acest moment, 7 cluburi nu au drept de promovare: CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani.

FINAL » Steaua București - CSM Reșița 2-2

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: Răsdan 16, Chipirliu 39 / Haită 22, Samake 65
  • Stadion: Steaua (București)
  • Televizare: Prima Sport 1, Digi Sport 1

Echipe de start:

Steaua: Munteanu - Drăghici, Vîrtej, Kereki, Nedelea, Sierra, Iglesias, Păcuraru, Matei, Popa, Răsdan
Antrenor: Daniel Oprița

Reșița: Goga - Burlacu, Cioiu, Dolghi, Fota, Haită, Isac, Ladcu, Negru, Rimovecz
Antrenor: Flavius Stoican

FINAL » FC Bihor Oradea - FC Argeș 1-0

FC Bihor: Accinelli - Baican, Ban, Cucu, Farcaș, Filip, Giafer, Hora, Jurj, Moga, Stahl
Antrenor: Gustavo Aragazola

FC Argeș: Oncescu - Briceag, Buhăcianu, Doukoure, Garutti, Gronner, Moldoveanu, Orozco, Pîrvu, Seto, Tofan
Antrenor: Nicolae Dică

Clasamentul actualizat din Liga a 2-a

FINAL » Chindia - CSC Șelimbăr 2-1

Oaspeții au deschis scorul după doar 11 minute. În urma unui carambol în careul Chindiei, mingea a ajuns la Cosmin Bucuroiu, care a înscris cu un șut la colțul lung. Replica Chindiei a venit rapid. Zivkovic a centrat dintr-o lovitură liberă din partea stângă, iar Daniel Florea a înscris cu o lovitură de cap.

Cosmin Atanase a fost cel care le-a adus victoria dâmbovițenilor, cu o execuție sigură, din 12 metri. După acest meci, Chindia obține primele 3 puncte din acest sezon și ocupă locul 14, în timp ce Șelimbăr se clasează pe 11, cu 3 puncte.

• Au marcat: D. Florea '20, Atanase '58 / Bucuroiu '11
  • Stadion: „Eugen Popescu” (Târgoviște)

Echipele de start

Chindia Târgoviște: M. Contra – Martac, Al. Sabău, C. Dinu (cpt.), Ad. Ioniță – M. Șerban, Rz. Tache, Al. Petre, Pesic – D. Florea, Zivkovic
Rezerve: Șt. Mușat – Danu, Romeo, R. Mihai, I. Iul. Zamfir, Ius. Cristea, Grubac, Atanase, R. Simion
Antrenor: Marin Vătavu

CSC Șelimbăr: Brașoveanu – Gogor, Buzan, Natea (cpt.), Marrone -Ayine – C. Soare, Butucel, Bucuroiu, Monea – Babic
Rezerve: Măluțan – R. Gherman, Drăghescu, S. Șerban, Rob. Boboc, D. Olariu, L. Popa, Rotar, Nerukh
Antrenor: Constantin Schumacher

FINAL » CSM Focșani - Metalul Buzău 0-3

• Stadion: Milcovul (Focșani)
  • A marcat: Valentin Robu '39, Florin Opaiț '71, Alberto Olaru '84
  • Gabriel Dodoi (CSM Focșani) - cartonaș roșu 51'

Cu o asistență bună pe stadionul din Focșani, echipa locală a pierdut în fața celor de la Metalul Buzău. La pauză, buzoienii conduceau cu 1-0 prin golul marcat de Robu, iar partida era echilibrată.

Imediat după reluare, Dodoi de la CSM Focșani a primit al doilea galben și a destabilizat partida. A mai marcat Florin Opaiț în minutul 71, iar focșănenii au început să plece de la stadion. În minutul 84, Alberto Olaru a închis partida cu golul de 3-0. Meciul a fost antrenant, cu o intensitate foarte bună. S-a jucat foarte mult pe contre.

FINAL » CSC Dumbrăvița - FCU Craiova 1-2

FCU Craiova s-a chinuit la Dumbrăvița, dar pleacă din Banat cu toate punctele puse în joc. Elevii lui Marius Croitoru au deschis scorul în minutul 11, lovitură de cap a lui Vlad Pop dintr-un corner executat de Dragu, apoi nu au propus mult fotbal.

Jocul sub așteptări era să-i coste pe olteni, pentru că Modan a egalat în minutul 64, tot cu o lovitură de cap. Părea că meciul se îndreaptă către un rezultat de egalitate, numai că Jibril Ibrahim, aruncat în luptă în minutul 80, a dat lovitura în minutul 2 al prelungirilor, ajutat și de prestația jenantă a portarului gazdelor.

Nigerianul a preluat cu stângul și a finalizat cu dreptul. Nu a fost un șut imparabil, însă portarul gazdelor, Robert Miklos, nu a prins o zi bună.

Alb-albaștrii adună 3 puncte în clasament și urcă momentan pe 4, dar Marius Croitoru are multe lucruri de pus la punct, pentru că FCU Craiova nu are în acest moment o exprimare demnă de o candidată la promovare.

• Echipa de start FCU CRAIOVA (4-3-3): Codruț - R. Negru, Lekiatas, Lumbu, Padula - Dragu, Dr. Albu (cpt.), Pop - Sidibe, Cl. Bălan, Ciubotaru
    Rezerve: Mogoșanu - Ilie, Oltean, Achim, Ibrahim, Ghindovean, Abbey, Blidar, Kvakic
    Antrenor: Marius Croitoru
  • Echipa de start CSC DUMBRĂVIȚA (3-5-2): Miklos - Burdeț, Zurbagiu (cpt.), Apro - Morariu, Adam, Pădurariu, Salhi, Cibi - Modan, Paulevici
    Antrenor: Cosmin Stan

FINAL » Csikszereda - Câmpulung Muscel 4-1

• Au marcat: Bakos '21, Gal-Andrezly '35, Dolny '45+4, Ceara '69 / A. Enache '20
  • Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc)

Liderul Csikszereda își continuă parcursul imaculat din acest sezon. Ciucanii au victorii pe linie. După 3-1 cu Ceahlăul și 4-1 cu Viitorul Tg. Jiu, s-au impus la scor și în fața nou-promovatei Muscelul Câmpulung, 4-1.

FINAL » CSM Slatina - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 3-1

FINAL » Concordia Chiajna - Ceahlăul Piatra Neamț 0-2

Surpriza zilei! Prima victorie din acest sezon pentru Ceahlăul, învinsă fără drept de apel în primele două runde, 1-3 cu Csikszereda, 0-3 cu CSM Slatina.

FINAL » CS Mioveni - FC Voluntari 0-1

FINAL » Metaloglobus - Unirea Ungheni 3-0