Europa League

Număr impresionant de fani români la LASK - FCSB » Cum s-au bucurat la gol

+7 Foto

Articol de Justin Gafiuc, Laura Șoica  —  joi, 22 august 2024

FCSB a fost susținută de câteva mii de suporteri la meciul cu LASK Linz, din Austria.

FCSB a întâlnit-o pe LASK Linz în play-off-ul Europa League. „Roș-albaștrii” au fost conduși de către austrieci, însă au reușit să egaleze cu puțin timp înainte de pauză.

În minutul 34, Adil Taoui a marcat primul gol al partidei, însă David Miculescu a reușit să restabilească egalitatea, printr-o lovitură de cap, în minutul 45+2.

FOTO. Aproximativ 3.000 de români au fost pe stadion la LASK Linz - FCSB

Astfel scorul meciului la pauză a fost 1-1.

Suporterii, veniți cu tricouri galbene, ale naționalei, sau cu haine roș-albastre, au cântat pe parcursul meciului „Cine sare roș-albastru, e, e!”.

VIDEO. Bucuria din tribune a românilor la golul lui Miculescu:

La meciul din Austria au fost prezenți 10.650 de suporteri, dintre care aproximativ 3.000 au fost români.

Meciul retur se va disputa în România, pe Stadionul Steaua, pe data de 29 august, de la ora 21:30

LASK Linz – FCSB, echipele de start :

LASK Linz: Siebenhandl - Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella - Harvath, V. Berisha - Usor, Zulj, Taoui - Ljubicic
Rezerve: Galvez, Talovierov, Renner, Jerome Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Stojkovic, Tibidi, Safin
Antrenor: Thomas Darazs

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Edjouma – Băluță, Olaru, Miculescu - D. Popa
Rezerve: Vlad, Panțîru, Tănase, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Antwi, Chiricheș, Pandele, Pantea, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous