Dinamo a marcat cel mai rapid gol al sezonului! » „Câinii” au avut nevoie de doar 32 de secunde pentru a marca în poarta Universității Craiova

+8 Foto
Aripa dreaptă Ahmed Bani (22 de ani) a marcat cel mai rapid gol al noului sezon de Superliga. Fotbalistul a înscris în poarta Universității Craiova după doar câteva secunde.

Articol de Cristi Preda (foto), Liviu Manolache, Alexandru Tomuțiu  —  sâmbătă, 24 august 2024

Meciul dintre Dinamo și Universitatea Craiova, din runda #7 din Superliga, se anunța unul foarte spectaculos. Ambele echipe au cel mai bun start de sezon din ultimii ani.

Înaintea meciului, Dinamo ocupa locul 4, cu 9 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se clasa pe primul loc, cu 14 puncte.

Ahmed Bani, gol după 32 de secunde în poarta Universității Craiova

+8 Foto

Startul de meci a fost unul „de foc”. Ahmed Bani a primit o pasă foarte bună din partea lui Astrit Selmani și l-a învins pe Laurențiu Popescu cu o execuție frumoasă din apropierea careului mic. Mingea s-a dus direct în plasa laterală a colțului lung.

În prima fază, golul a fost anulat pentru ofsaid. Florin Andrei, aflat în camera VAR, a analizat faza timp de mai bine de 3 minute. Era minutul 4 când „centralul” Marian Barbu a arătat mijlocul terenului.

Balonul a intrat în poarta lui Popescu după doar 32 de secunde. Astfel, golul lui Ahmed Bani a devenit cel mai rapid din acest start de sezon.

+36 Foto
Dinamo - Universitatea Craiova, în runda #7 din Superliga / foto: Cristi Preda

Până la această reușită, cel mai rapid gol fusese înscris de Kevin Varga, în meciul dintre Rapid și Sepsi, scor 2-2, în runda cu numărul #4 din Superliga. Atunci, fotbalistul covăsnenilor scutura plasa după 42 de secunde.