Conference League

O gafă uriașă a prăbușit-o pe CFR cu Pafos: Dan Petrescu l-a schimbat la pauză!

Kader Keita a jucat un rol important în faza golului de 1-0

Articol de Daniel Grigore  —  joi, 29 august 2024

Prăbușirea CFR-ului la Limassol, contra lui Pafos, a început de la o mare eroare a lui Kader Keita. Mijlocașul vișiniu a pus gazdele pe contraatac, iar Jairo și Jaja au creat golul de 1-0.

CFR Cluj a rezistat 28 de minute în deplasarea cu Pafos, meciul decisiv pentru calificarea în grupa de Conference League. O greșeală tehnică a fost suficientă pentru ca echilibrul să fie zdruncinat.

Gafă uriașă în Pafos - CFR Cluj: așa au deschis ciprioții scorul

Aflat în propria jumătate de teren, undeva la 45 de metri de poartă, Kader Keita a încercat să paseze „acasă”, cu Vasile Mogoș, însă a greșit execuția. Ivorianul a trimis prea puternic, lansându-l singur fără să vrea pe Jairo, care se afla în preajma lui Mogoș, dar cu fața spre poartă.

Mogoș n-a avut nicio șansă în cursa cu decarul brazilian, care a centrat în fața porții, de unde conaționalul Jaja a finalizat.

La 3 minute distanță, gazdele au lovit din nou și au intrat în avantaj la general, 2-1. Pêpê a centrat din lovitură liberă, David Goldar s-a demarcat de lângă Kresic și a înscris cu capul.

La pauză, Dan Petrescu l-a lăsat la cabine pe Kader Keita. În locul acestuia a intrat Damjan Djokovic.