I-au cerut demisia lui Dan Petrescu după umilința din Cipru: „Să sperăm că și mandatul lui se oprește tot aici!”

Dan Petrescu, foto: Facebook Fotbal Club CFR 1907 Cluj

Articol de Laura Șoica  —  joi, 29 august 2024

Suporterii de la CFR Cluj i-au cerut demisia lui Dan Petrescu după eșecul cu Pafos, din Conference League.

CFR Cluj a fost eliminată din Conference League de către Pafos, scor 1-3 la general. Chiar dacă echipa antrenată de Dan Petrescu a câștigat în tur cu 1-0, adversarii s-au impus cu 3-0 în retur.

Fanii îi cer demisia lui Dan Petrescu

La finalul partidei, CFR Cluj a postat pe rețelele sociale mesajul „Drumul nostru european din acest sezon se oprește aici”.

La această postare, în secțiunea comentarii, fanii și-au exprimat nemulțumirea față de jocul prestat de echipă.

• „Sper că pe Petrescu îl lăsați în Cipru!”
  • „Să sperăm că și mandatul lui Dan Petrescu se oprește tot aici”
  • „Superb... echipă și antrenor praștie, să ne focusăm pe campionat, demisia Dan Petrescu... puneți un antrenor nou”
  • „Petrescu este principalul vinovat pentru această rușine. Bergodi ar fi fost o variantă mult mai bună pentru banca CFR-ului”
  • „Sper că vor fi și consecințe!!! Rușine totală!”
  • „Să vă spălați pe cap cu Dan Petrescu și să îi prelungiți contractul pe 10 ani”
  • „Petrescu, vinovatul principal!”
  • „Demisia lui Petrescu este necesară dacă mai vrem să jucăm fotbal în campionat, iar voi, cei din conducere, dacă mai vreți suporteri pe stadion”
  • „Să plece Dan Petrescu!”
  • „După asemenea joc, plătește antrenorul! DEMISIA Petrescu!!!!”
  • „Petrescu e cel mai plângăcios antrenor”

Acestea au fost doar câteva din mesajele transmise de suporteri. Postarea are peste 550 de comentarii, iar numărul acestora crește de la minut la minut.

Dacă CFR reușea să îi învingă pe cei de la Pafos, atunci ajungea în grupe Conference League.

Marcatorii celor trei goluri pentru Pafos au fost Jaja în minutul 28, Goldar, minutul 31, Tankovic, minutul 49.

Echipele de start

PAFOS (3-4-3): Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo - Bruno, Sunjic, Pepe, V. Dragomir - Jaja, Jairo (cpt.), Tankovic
Rezerve: Theodoulou, Michael - Pileas, L. Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia
Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ (4-3-3): M. Popa - Mogoș, Boben, Kresic, Camora (cpt.) - Artean, K. Keita, Tachtsidis - Nkololo, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Răcășan, Hindrich - Abeid, Leo Bolgado, Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fică, Djokovic, L. Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu