Intrare inconștientă sub ochii lui Man și Mihăilă » Portarul Parmei a văzut cartonașul roșu

+8 Foto
Zion Suzuki (22 de ani), portarul de la Parma, a avut o intrare inconștientă în meciul cu Napoli, din runda #3 din Serie A. Arbitrul Paride Tremolada l-a eliminat pe portarul japonez.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  sâmbătă, 31 august 2024

Era minutul 76, iar „cruciații” conduceau cu 1-0, după golul marcat de Bonny în prima repriză. Zion Suzuki avea deja cartonașul galben. Fusese avertizat în minutul 64 pentru tragere de timp.

David Neres a fost lansat de un coechipier și a rămas singur cu Suzuki, în partea dreaptă, la aproximativ 25 de metri de poartă.

Suzuki a ieșit ca un kamikaze și s-a dus cu piciorul drept direct în stomacul lui Neres, lovindu-l serios pe brazilian. Tremolada nu a stat pe gânduri și l-a eliminat pe portarul japonez.

Del Prato a intrat în poartă în minutele rămase, pentru a încerca să o mențină pe Parma în avantaj.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, evoluții șterse în meciul cu Napoli

După ce Parma a deschis scorul rapid, Napoli a pus stăpânire pe joc, iar Man și Mihăilă au fost nevoiți să treacă la munca de „jos”. Momentele în care fotbaliștii convocați de Mircea Lucescu la echipa națională au pus pericol au fost foarte rare.