Tenis

Irina Begu a câștigat al treilea turneu WTA 125 din carieră! Românca a întors soarta finalei după un prim set de coșmar

Irina Begu / Foto: Imago Images

Articol de Emanoil Ursache  —  duminică, 08 septembrie 2024

Irina Begu (34 de ani, locul 130 WTA) a câştigat duminică, în Elveţia, turneul de tenis WTA 125 Montreux Nestle Open. Begu a trecut de croata Petra Marcinko (18 ani, locul 292 WTA) în trei seturi: 1-6, 6-3 și 6-0.

Begu și-a adjudecat trofeul de la Montreux Nestle Open, după un meci care a durat o oră și 33 de minute.

Irina Begu a făcut diferența pe al doilea serviciu și pe al doilea retur

Ambele jucătoare de tenis au obținut câte doi ași, au comis două duble greșeli și au avut un procentaj de 59% al punctelor câștigate pe primul serviciu. Irina Begu a fost însă superioară în privința punctelor câștigate pe al doilea serviciu. A avut un procentaj de 62% față de 42% al Petrei Marcinko.

Desfășurarea de forțe a fost asemănătoare și pe retur. Begu și Marcinko au avut un procentaj de 41 % puncte câștigate pe returul 1, însă Irina s-a impus pe al doilea retur (58 % față de 38 %).

Irina Begu a ajuns la al treilea titlu WTA 125 din carieră

Irina Begu și-a adjudecat la al treilea turneu WTA 125 în cariera ei, după cele de la București (2022) și Indian Wells (2020). Turneele WTA 125 se află imediat sub cele din circuitul WTA, unde românca a are cinci trofee.

Begu a strâns în total premii în valoare de 8.229.442 de dolari. Ea are în palmares, la simplu, 497 de victorii și 346 de înfrângeri. În august 2016, Irina Begu a ocupat locul 22 WTA, cea mai înaltă poziție a sa în clasamentul mondial.

Irina Begu participă în această săptămână la alt turneu WTA 135, cel de la București, care are loc la Centrul Național de Tenis.