Liga 2

Reșița - Csikszereda, decis de un autogol incredibil în minutul 89 » Avem un lider detașat în Liga 2: clasamentul + rezultatele rundei #6

Autogol în Reșița - Csikszereda / FOTO: Prima Sport 1

Articol de Alexandru Tomuțiu, Emanoil Ursache  —  marți, 17 septembrie 2024

CSM Reșita - Csikszereda Miercurea Ciuc, ultimul meci din etapa a 6-a din Liga 2, s-a terminat cu scorul de 2-3. La finalul rundei, Csikszereda se află pe primul loc, iar Reșița pe poziția a 7-a. Autogolul comic al lui Elton Da Silva din minutul 89 a decis soarta celor 3 puncte și a făcut ca Resița să rateze ocazia să urce până pe locul 2 în eșalonul secund.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25 prin Raul Palmeș, care a reluat din interiorul careului printr-un voleu spectaculos. Gazdele au egalat în minutul 34 prin Andrei Lascu, care a finalizat imparabil la capătul unui un-doi cu Cioiu.

CSM Reșita - Csikszereda Miercurea Ciuc 2-3 » Autogolul care a făcut diferența

Cu toate acestea, tot Miercurea Ciuc a intrat la pauză în avantaj (2-1). Jozef Dolny, în minutul 40, a speculat o mare eroare în defensiva adversă și a împins balonul în poartă din câțiva metri.

În a doua repriză, CSM Reșița a egalat în minutul 56 prin Moussa Samake, care a reluat cu capul centrarea lui Haită, iar pe respingerea portarului Mate a marcat. Partida părea să se termine la egalitate, însă în minutul 89 Elton Da Silva și-a trimis balonul în propria poartă, în timp ce încerca să degajeze balonul.

Elton Da Silva, autogol în Reșița - Csikszereda / FOTO: Captură @Prima Sport 1

La finalul etapei a 6-a din Liga 2, primele 6 clasate pe loc de play-off sunt: Csikszereda Miercurea Ciuc (18-7 golaveraj, 16 puncte), CS Afumați (8-4, 12 puncte), Metaloglobus București (11-8, 12 puncte), Steaua București (5-2, 12 puncte), CSM Slatina (12-3, 11 puncte) și FC Voluntari (10-5, 11 puncte). CSM Resița se află pe poziția a 7-a, cu 11 puncte și un golaveraj de 11-8.

• În acest sezon, 8 cluburi nu au drept de promovare în Superliga: Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani

• Click aici pentru statistici
  • Au marcat: Andrei Lascu (34'), Moussa Samake (56') / Raul Palmeș (25'), Jozef Dolny (40'), Elton Da Silva (89'- autogol)

CSM Reșița - Csikszereda, echipele de start

CSM Reșița: Goga - Rimovecz, Constantino, Dolghi - Negru, Cioiu, Isac, Chera - Haită, Lascu, Burlacu
Rezerve: Dincă, Bocșan, Samake, Fotă, Jerdea, Tucaliuc, Fărăgău, Angelov, Doană
Antrenor: Flavius Stoican

Csikszereda: Mate - Palmeș, Hegeduș, Kelemen - Gal-Andrezly, Csuros, Bakos, Bloj - Babati, Dolny, Jebari
Rezerve: Karacsony, Nagy, Bodo Efraim, M. Kovacs, Francisco A, Veres, Pinter, Gheralia, Makrai
Antrenor: Robert Ilyes

Luni, FC Argeș s-a impus în fața celor de la Concordia Chiajna, scor 3-2, la capătul unui meci extrem de spectaculos. Duminică, FC Voluntari s-a impus cu un categoric 4-1 în meciul cu Chindia.

Sâmbătă, Steaua s-a impus acasă cu CSM Focșani, scor 1-0, grație golului marcat de Chipirliu în minutul 76. Corvinul a făcut spectacol cu Viitorul Târgu Jiu, elevii lui Florin Maxim au câștigat cu 3-1.

Steaua a făcut un salt de 4 locuri în clasament, ajungând pe locul 4. Corvinul ocupă doar locul 19, cu 4 puncte obținute după doar 3 etape disputate.

Deschiderea etapei a avut loc joi seară, când FCU Craiova s-a impus acasă în fața celor de la Unirea Ungheni cu scorul de 2-0.

Luni, 16 septembrie

Concordia Chiajna - FC Argeș 3-2

Au marcat: Briceag (43), Moldoveanu, M. Roman (78) / Neicuțescu (82), Ghimfus (84)

FC Argeș (4-4-2): Oncescu – Tofan (c), G. Garutti, Esteban Orozco, Briceag – P. Dulcea, P. Petrescu, Doukoure, Rădescu – Y. Pîrvu, M. Roman
Rezerve: Straton, Borța, Tudose, Ghiocel, Seto, Dinoci, Gheorghe, Moldoveanu, Buhăcianu
Antrenor: Nicolae Dică

Concordia Chiajna (4-3-3): Vâlceanu (c) – Iancu, Okpolkpo, Misăraș, Dobrescu – Ciuciulete, Prejmerean, R. Ion - Petkovski, Burcea, Bălan
Rezerve: Ștefan Fara, Andrei Marc, Marian Dragomir, Dragoș Manolache, Giovani Petcu, Florin Dumbravă, Mihai Neicuțescu, Giovani Gimfus
Antrenor: Ilie Poenaru

Duminică, 15 septembrie

FC Voluntari - Chindia 4-1

Voluntari (3-4-3): Maxim - Pițian, Crișan, Armaș - Gîț, Pandele, Toma, Șuteu - Carnat, Nemec, Andrei
Rezerve: Chirilă, Alexe, Andreș, Lambrinoc, Schieb, Panos, Merloi, Alberto, Cocian
Antrenor: Claudiu Niculescu

Chindia (4-2-3-1): Contra - Martac (C), Sabău, Ioniță, Romeo - Șerban, Danu - Mihai, Grubac, Pesic - Petre
Rezerve: Brînzea - Florea, Tache, Doganoiu, Atanase, Zivkovic, Cristea, Zamfir, Simion
Antrenor: Marian Vătavu

Ilfovenii au deschis scorul după ce căpitanul Igor Armaș a marcat din interiorul careului mic, în urma unui corner. În minutul 58, fundasul moldovean a făcut „dubla”!

Dâmbovițenii au reușit doar sa reducă din diferență, după pauză, prin golul marcat de Danu (min. 73), care l-a învins pe tânărul Alexandru Maxim cu un șut puternic de la marginea careului.

FC Voluntari și-a majorat avantajul în minutul 79 în urma unui autogol hilar. Intrat locul lui Nemec, Schieb a centrat în fața porții, iar Sabău și-a introdus mingea în propria poartă. Carnat a fost cel care a închis tabela în minutul 84.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul 7 în clasament, în timp ce Chindia ocupă doar locul 15.