Parma, înfrângere usturătoare după 2-0 la pauză » Man și Mihăilă au reușit câte un assist

Articol de Alexandru Stanciu  —  luni, 16 septembrie 2024

Parma a pierdut dramatic acasă cu Udinese, scor 2-3, după ce echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă a condus la pauză cu 2-0. Mircea Lucescu, selecționerul României, a fost prezent la meci pentru a-i vedea la treabă pe internaționalii români.

Valentin Mihăilă a părăsit accidentat terenul în minutul 88. Dennis Man a fost și el schimbat în minutul 70.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, câte un assist în prima repriză

Parma a început tare meciul și în minutul 2 deja se deschidea scorul, după ce Valentin Mihăilă i-a centrat perfect mingea în careu lui Del Prato.

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 43, când Dennis Man i-a pasat ideal lui Bonny, care a finalizat cu un șut plasat din careu.

După pauză a urmat dezastrul pentru Parma. Lucca a redus din diferență în minutul 49, iar în minutul 68 Florian Thauvin restabilea egalitatea după o serie de gafe în apărarea Parmei. Keita, jucător introdus pe teren în minutul 55 la Parma, și-a lăsat echipa în inferioritate numerică după ce a văzut al doilea „galben” în minutul 73, după ce fusese avertizat prima dată în minutul 62.

La 4 minute după eliminarea lui Keita, Thauvin stabilea scorul final marcând din apropierea porții. Golul a fost analizat la VAR, dar a fost validat ulterior. Parma rămâne pe locul 12 în Serie A, în timp ce Udinese a devenit lider, cu 10 puncte după 4 etape.

Parma - Udinese 2-3

Au marcat: Del Prato 2, Bonny 43 / Lucca 49, Thauvin 68, 79