Liga Campionilor

Manchester City - Inter: rezultat mare reușit de milanezi pe Etihad

+20 Foto
Manchester City - Inter, probabil cel mai spectaculos duel al primei runde, s-a încheiat indecis, scor 0-0, la capătul unui meci care a avut aproape toate ingredientele. Doar golul a lipsit.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  joi, 19 septembrie 2024

Manchester City - Inter, probabil cel mai așteptat duel al primei runde din Liga Campionilor, s-a încheiat indecis, scor 0-0, la capătul unui meci care a avut aproape toate ingredientele. Doar golul a lipsit.

• Sistem revoluționar în noul sezon UCL: Fiecare formație va disputa 8 meciuri, 4 pe teren propriu, 4 în deplasare. Primele 8 clasate vor avansa direct în „optimi”, locurile 9-24 vor disputa un baraj pentru accederea în „optimi”;

Așa cum era de așteptat, campioana Angliei a fost cea care a avut posesia, în timp ce Inter a așteptat cu multă răbdare ocazia să lovească pe contraatac. Prima ocazie a venit în minutul 27, când șutul lui De Bruyne a ocolit bara. Până în pauză, De Bruyne Și Haaland au mai încercat să deschidă scorul, dar fără succes.

După pauză, Mkhitaryan a ratat o ocazie importantă pentru milanezi. Șutul său a trecut puțin pe lângă poartă. Sommer a reușit o intervenție mare în fața lui Gvardiol, ținând tabela imaculată.

Inter putea să dea lovitura în minutul 84, când Lautaro Martinez a pornit în sprint din prima jumătate spre poarta adversă, dar a fost prins din urmă de apărătorii lui City.

Finalul partidei a găsit-o pe Inter cu aproape toți fotbaliștii în propriul careu, în timp ce „cetățenii” atacau în valuri. Doar inprecizia la finalizare a lui Gundogan a făcut cu meciul să se termine 0-0.