Șoc pentru fosta campioană a Germaniei! Avea 3-0 în minutul 39, apoi a urmat DEZASTRUL

Schalke/ Foto: Imago Images

Articol de Laura Șoica  —  sâmbătă, 21 septembrie 2024

Schalke a pierdut meciul de acasă cu Darmstadt, din liga a doua a Germaniei, după ce a condus cu 3-0!

Schalke a deschis scorul încă din minutul 14, iar în minutele 34 și 39 au mai urmat încă două. Tobias Mohr a deschis scorul, iar Moussa Sylla și Ron Schallenberg au continuat. 3-0 pentru gazde. Ce a urmat e incredibil!

Schalke a pierdut cu Darmstadt, 3-5, după ce a avut 3-0 în minutul 39!

După cele trei reușite al gazdelor, în minutul 45+5 Darmstadt a marcat primul gol. Echipa a primit un penalty, iar Fraser Hornby l-a fructificat.

Chiar dacă Schalke a a fost în avantaj la pauză, în repriza secundă Darmstadt a preluat conducerea.

Isac Lidberg a reușit să marcheze trei goluri la rând în minutele 56, 76 și 87 și a dus-o astfel pe Darmstadt în avantaj.

De parcă 4-3 nu era de ajuns, Sergio Lopez l-a mai marcat și pe cel de-al cincilea în minutul 90+7.

Schalke este pe locul 14 în 2. Bundesliga. După primele 6 etape, echipa are doar 4 puncte obținute. Formația a încheiat sezonul precedent din liga secundă a Germaniei pe locul 10.

Schalke a câștigat de 7 ori titlul de campioană a Germaniei, în sezoanele 1933/1934, 1934/1935, 1936/1937, 1938/1939, 1939/1940, 1941/1942 și 1957/1958.

Următorul meci pe care Schalke îl va disputa va fi pe data de 28 octombrie, împotriva celor de la Preussen Munster.