Bayern a dat din nou recital » După ce a marcat 9 goluri în Champions, azi i-a „nenorocit” și pe cei de la Werder

Articol de Dragoș Petrescu  —  sâmbătă, 21 septembrie 2024

Bayern München a învins-o fără drept de apel pe Werder Bremen cu 5-0, într-un meci din etapa a 4-a din Bundesliga, iar astfel își păstrează fotoliul de lider în campionatul Germaniei.

Prima șansă de gol a partidei a venit în minutul 8, când șutul trimis de austriacul Konrad Laimer, din afara careului, a lovit bara porții lui Werder.

În minutul 23, formația lui Vincent Kompany a reușit să deschidă scorul, după o eroare în defensiva gazdelor. Harry Kane a interceptat balonul și i-a pasat decisiv lui Michael Olise, care l-a executat fără nicio emoție pe Zetterer.

Bavarezii și-au dublat avantajul 10 minute mai târziu, grație reușitei lui Jamal Musiala. Pasa decisivă a venit de la autorul primului gol, Michael Olise.

Astfel, Bayern a intrat la cabine cu un avantaj de 2 goluri.

În repriza secundă tot trupa lui Kompany a avut inițiativa.

Michael Olise a atins o bornă importantă în acest sezon

Bavarezii s-au desprins la 3-0 în minutul 57 datorită reușitei lui Harry Kane. Omul cu assist-ul a fost același Michael Olise.

Trei minute mai târziu, francezul a realizat dubla, ducând scorul la 4-0. Astfel, Michael Olise a devenit primul jucător din acest sezon care a reușit multiple goluri și pase decisive în aceeași partidă.

Intrat pe teren în locul lui Kingsley Coman, Serge Gnabry a înscris și el în minutul 65, stabilind astfel scorul final al partidei.

În etapa viitoare, Bayern va juca pe teren propriu, împotriva campioanei Leverkusen, în ceea ce se anunță a fi blockbuster-ul etapei a 5-a din Bundesliga. De cealaltă parte, Werder Bremen o va întâlni pe Hoffenheim, în deplasare.

Werder Bremen - Bayern Munchen » Echipele de start:

Werder Bremen (3-4-3): Zetterer - Pieper, Stark, Jung - Weiser, Stage, Lynen, Agu - Schmid, Grull, Ducksch
Rezerve: Backhaus - Alvero, Bittencourt, Burke, Deman, Hansen-Aaeron, Kohn, Malatini, Topp
Antrenor: Ole Werner

Bayern Munchen (4-2-3-1): Ulreich - Kimmich, Upamecano, Kim, Davies - Laimer, Pavlovic - Olise, Musiala, Coman - Kane
Rezerve: Peretz - Dier, Gnabry, Goretzka, Guerreiro, Muller, Palhinha, Sane, Tel
Antrenor: Vincent Kompany