Formula 1

A fost votat pilotul zilei deși a terminat cursa de F1 ultimul! Motivul alegerii total neașteptate

+11 Foto
Daniel Ricciardo/ foto Imago Images

Articol de Daniel Grigore, Adrian Duţă  —  duminică, 22 septembrie 2024

Daniel Ricciardo (35 de ani, RB) a fost ales de către urmăritori pilotul zilei (driver of the day), deși a trecut linia de finiș ultimul, pe locul 18, în Marele Premiu din Singapore.

Lando Norris a condus cursa din Singapore cap-coadă, Charles Leclerc a urcat de pe 9 pe 5, Oscar Piastri a terminat pe podium deși a plecat al cincilea, dar pilotul zilei a fost ales Daniel Ricciardo, ultimul clasat dintre cei care au încheiat cursa, Alexander Albon și Kevin Magussen abandonând.

De ce au ales urmăritorii să-l voteze pe Daniel Ricciardo?

Ei bine, este foarte probabil ca întrecerea din Singapore să fi fost ultima din cariera lui Ricciardo în F1. Zvonurile din presa de profil sunt că Ricciardo va fi dat afară după această cursă și înlocuit pentru ultimele 6 Mari Premii din acest sezon de Liam Lawson.

Astfel, fanii F1 au încercat să-i aducă un omagiu celui care a obținut 8 victorii și a concurat în 257 de curse în Formula 1.

Posibil ca în alegerea fanilor să fi cântărit și faptul că Ricciardo a stabilit în finalul cursei cel mai rapid tur, “furându-i” astfel un punct lui Lando Norris și ajutându-și fostul coechipier de la Red Bull, pe Max Verstappen, în contextul luptei la titlu.

Australianul a concurat în Formula 1 timp de 13 ani și a debutat în Marele Premiu al Marii Britanii, în 2011. Prima victorie a venit în 2014, în Canada, iar ultimul succes datează din 2021, când a terminat primul în Italia.

În Singapore, Norris a câștigat cursa și s-a apropiat la 52 de puncte de liderul Verstappen, care a terminat pe locul doi în MP de azi. Următorul Mare Premiu din Formula 1 este programat pe 20 octombrie, în Austin, Texas. Astfel, F1 va lua o pauză de 4 săptămâni.