Liga 2

Goodnews pentru Corvinul: răsturnare după pauză în Unirea Ungheni - Hunedoara. Clasamentul în Liga 2

Chukwu Goodnews a dat startul revenirii hunedorene la Ungheni, foto: Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Articol de Romeo Ene  —  miercuri, 25 septembrie 2024

Corvinul Hunedoara s-a impus cu emoții în deplasare, cu Unirea Ungheni, scor 2-1, și urcă pe loc de play-off, pe 5, cu 13 puncte obținute după 6 etape. Unirea Ungheni rămâne pe penultimul loc, cu doar 3 puncte după 7 meciuri.

• În acest sezon de Liga 2, 8 cluburi nu au drept de promovare în Superliga: Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani

Unirea Ungheni se află pe locul 21 în Liga 2, penultimul, cu 3 puncte acumulate după primele 6 etape. De cealaltă parte, Corvinul Hunedoara este pe 9, cu 10 puncte după 5 partide.

A fost primul meci de Liga 2 găzduit de stadionul Central din Ungheni, potrivit liga2.ro. Unirea a jucat primele două partide de pe teren propriu pe stadionul Avântul din Reghin. Arena proprie a fost, în cele din urmă, omologată.

Unirea Ungheni a reușit în premieră să înscrie în acest campionat, prin Bârstan în minutul 45. Corvinul a revenit imediat după pauză, când Chukwu Goodnews a restabilit egalitatea în minutul 53.

Manolache a dat lovitura pe final, în minutul 90, și toate punctele au zburat spre Hunedoara.

FINAL. Unirea Ungheni - Corvinul Hunedoara 1-2

Au marcat: Barstan '45 / Chukwu Goodnews '53, Manolache '90

Unirea Ungheni - Corvinul Hunedoara, echipele de start

Unirea Ungheni (4-4-2): Rob. Geantă – Chinteș, Ndiesse, A. Popa, I. Barstan – Andr. Șerban, Cruceru, Ct. Savin, Bîrnoi – Haiduc, Zukanovic
Rezerve: P. Ganea – Blidărean, M. Ioniță, K. Ciubotaru, Vînău, Astafei, Piper, Vl. Bogdan, P. Coza
Antrenor: Eusebiu Tudor

Corvinul Hunedoara (4-3-3): Lefter - Pop, Lică, Manolache, Velisar - Cărăruș, Hergheligiu, Lehaire - Lupu, Pîrvulescu, Câmpan
Rezerve: Blaga, Gîrbiță, King, Goodnews, Predică, Grigore, Stupu, Mihăilă
Antrenor: Florin Maxim