Europa League

Doi fotbaliști de la FCSB, aleși în echipa primei etape a grupei Europa League

+37 Foto
FCSB a debutat cu o victorie în fața celor de la FK RFS, scor 4-1, în prima rundă din Europa League, iar Darius Olaru (26 de ani, mijlocaș) și Marius Ștefănescu (26, aripă dreapta) au fost incluși în echipa etapei.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  sâmbătă, 28 septembrie 2024

Amândoi titulari în atacul campioanei României în victoria cu letonii, Darius Olaru și Marius Ștefănescu și-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Primul dintre cei doi a fost fotbalistul transferat de la Sepsi în această vară pentru 1,3 milioane de euro. A marcat pentru 2-1 în minutul 32, iar FCSB a intrat cu avantaj la pauză.

În a doua parte, „dubla” lui Darius Olaru a făcut ca victoria bucureștenilor să fie una fără emoții.

Darius Olaru și Marius Ștefănescu, incluși în echipa etapei după prima rundă din Europa League

Evoluțiile acestora au fost remarcate de cei de la Who Scored, care i-au inclus în echipa etapei.

Aceștia se numără pe lista de pe care mai fac parte nume precum Caglar Soyuncu sau Guglielmo Vicario.

Echipa etapei după prima rundă din Europa League:
Vicario (Tottenham) - Kristensen (Eintracht Frankfurt), Caleta-Car (Olympique Lyon), Soyuncu (Fenerbahce), Oosterworlde (Fenerbahce) - Ștefănescu (FCSB), Olaru (FCSB), Dele-Bashiru (Lazio), Hauge (Bodo Glimt) - Dia (Lazio), Ekitike (Eintracht Frankfurt)

Cu două goluri marcate în poarta letonilor, Darius Olaru se află în topul celor mai buni marcatori. Doar 6 fotbaliști au reușit o „dublă” în primele 18 meciuri, printre care și mijlocașul român.

Clasamentul din Europa League

Nu poți să remarci un singur jucător, nu e drept, dar pe Bîrligea trebuie să-l remarci. Pe Darius Olaru n-are rost să-l remarci, el se remarcă la fiecare meci. Pe Bîrligea poți să-l remarci, pentru că s-a bătut, contează să spargi gheața, să deblochezi meciul. El a insistat acolo, a marcat primul gol, a avut curaj.