Handbal

CSM Constanța - Ystads: final de meci nebun în prima rundă a European League

Articol de David Marinescu  —  marți, 08 octombrie 2024

CSM Constanța a remizat cu suedezii de la Ystads, scor 29-29, la capătul unui meci extrem de spectaculos, din prima rundă a noului sezon de European League.

Suedezii au început meciul în forță și după câteva minute deja conduceau cu 4-0. Constănțenii au replicat prin golurile lui Aliokhin, care a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 8 goluri.

Chiar și cu golurile handbalistului din Belarus, oaspeții au controlat meciul în continuare, iar apogeul l-au atins la mijlocul primei reprize, când aveau un avantaj de 5 goluri (12-7).

Până la finalul reprizei CSM a reușit să recupereze două goluri și s-a intrat cu 16. În repriza secundă s-a jucat pe contre, iar suedezii au avut constant un avantaj de 2-3 goluri. CSM a egalat pentru prima dată în minutul 51, prin Nistor.

Au urmat cele mai bune momente ale celor de la CSM, care au preluat conducerea și au ajuns să conducă chiar și la 3 goluri în minutul 58 (28-25). Totuși, constănțenii nu au reușit să țină de scor și s-au văzut egalați în chiar ultimul minut, în ciuda eforturilor portarului Rusu.

După această remiză, ambele echipe au câte un punct și ocupă primele două poziții în Grupa din care mai fac parte Chrobry și CD Bidasoa Irun, care se vor înfrunta de la 21:45.

• A început meciul!

Suntem la debutul în EHF European League, care ne găsește cu cel puțin șase meciuri disputate în campionatul intern. E cel mai bun moment să ne măsurăm nivelul de joc cu echipele de top din Europa, să punem în practică ceea ce am acumulat până la acest moment. Meciul cu Ystads va fi unul extrem de dificil, au în componența lor jucători cu experiență care au jucat la cel mai înalt nivel! Noi suntem gata să primim orice provocare și mai mult ca sigur că publicul constănțean de-abia așteaptă atmosfera unui meci de o asemenea intensitate, un meci spectacol, atât în teren cât și în tribune.