Tenis

Câți bani a câștigat Rafael Nadal din tenis » Campionul spaniol se află pe locul 2 în clasamentul all-time

Articol de Alexandru Stanciu  —  joi, 10 octombrie 2024

Rafael Nadal, de 22 de ori campion de Grand Slam, și-a anunțat oficial retragerea din tenis la 38 de ani. Ibericul lasă în spate o carieră impresionantă, cu 92 de turnee câștigate la simplu și cu 11 la proba de dublu, din care a câștigat în total 134,946,100 de dolari.

Ibericul se află pe locul al doilea în clasamentul all-time, în spatele rivalului Novak Djokovic, care a câștigat în total 184,480,269 de dolari. Pe locul al treilea se află celălalt jucător care a rivalizat cu cei doi în ultimii 20 de ani, Roger Federer, cu premii în valoare de 130,594,339 de dolari.

Rafael Nadal a câștigat 134,946,100 de dolari în cei 23 de ani ca tenismen profesionist

Rafael Nadal a devenit tenismen profesionist în 2001 și s-a retras din activitate în 2024. În cei 23 de ani de carieră, ibericul a câștigat 92 de turnee la simplu, dintre care 22 la turneele de Grand Slam. 134,946,100 de dolari este suma premiilor obținute de Nadal.

Turneul la care a strălucit Rafael Nadal este Roland Garros, unde ibericul a triumfat de 14 ori, reprezentând un record absolut în tenis, pentru cele mai multe trofee la un turneu de Grand Slam.

Nadal a mai câștigat de 2 ori Australian Open, de 2 ori Wimbledon și de 4 ori US Open. Rafael Nadal a mai câștigat 36 de trofee în turneele Masters și este medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, la proba de simplu, și la Rio de Janeiro, în 2016, la proba de dublu.

Rafael Nadal și-a anunțat retragerea în lacrimi

„Sunt aici pentru a vă anunța că mă retrag din tenisul profesionist. Realitatea este că au fost niște ani grei, în special ultimii doi. Nu cred că am reușit să joc fără opreliști.

Este o decizie dificilă. Mi-a luat foarte mult timp să o iau, dar în această viață totul are un început și un sfârșit. Acesta este momentul potrivit pentru a pune capăt unei cariere lungi și de succes, mai bună decât mi-aș fi putut imagina vreodată. Sunt foarte încântat de faptul că ultimul meu turneu va fi Cupa Davis, acolo unde voi reprezenta țara mea”, a declarat Rafael Nadal, vizibil emoționat.