Handbal

Dinamo, demolată de Veszprem în Liga Campionilor » Diferență de 12 goluri în favoarea maghiarilor

Articol de Luminița Paul, Alexandru Tomuțiu  —  joi, 10 octombrie 2024

Dinamo a fost învinsă cu scorul de 36-24 de Veszprem, în Ungaria, în runda cu numărul #4 a grupelor Ligii Campionilor.

Cronică de Luminița Paul după Veszprem - Dinamo 36-24:

Dinamo a mers la Veszprem cu linia de clasament impecabilă, trei victorii din tot atâtea meciuri, în timp ce gazdele se înclinaseră în fața liderului grupei A, Sporting. Tablou înșelător însă, pentru că puternica echipă ungară este recenta câștigătoare a Mondialului cluburilor și o candidată la fazele finale în Liga Campionilor.

O postură care s-a revelat destul de repede în înfruntarea din etapa a 4-a, totuși după un început curajos al campioanei României. Conduși de pe margine de David Davis, fost antrenor la Veszprem în perioada 2018-2021, alb-roșiii au ținut ritmul până la 4-4 prin golurile lui Djukic, 2, Tharstarson și Kasparek.

Au și condus oaspeții o dată, 2-1, unic licăr pozitiv în prima parte. Apoi totul s-a rupt. Cindric, venit la Veszprem de la Dinamo alături de antrenorul Xavi Pascual, a perforat consecutiv poarta apărată de Ionuț Iancu. Din tribună, Cupara, accidentat, a privit jocul îngrijorat. Iancu a avut puține șanse în continuare de a scoate mingi în condițiile în care atacurile maghiarilor au venit mereu aproape de el, repede, tăios.

Campioana Ungariei s-a distanțat, ajungându-se la 10-4 (min. 14). A urmat o tresărire a lui Dinamo, care a stat la 4-5 goluri în spate încă 10 minute, însă dezechilibrul s-a adâncit după o fază stranie: Djukic a primit cartonaș roșu după ce l-a lovit cu mingea în față pe portarul Corrales la executarea unei aruncări de la 7 metri.

Reluările au exclus intenția, dar regulamentul a fost aplicat. Ali Zein a fost și el eliminat imediat într-o fază diferită, iar în 4 jucători de câmp Dinamo s-a văzut pusă la zid. Inundație de goluri în continuare și o primă repriză încheiată cu un avantaj masiv în favoarea lui Veszprem, 19-11.

Veszprem, prea bună pentru Dinamo

Dinamo a greșit ușor în prea multe momente, risipind atacuri, o tendință care s-a prelungit în startul părții secunde. Iar gazdele nu au ratat aproape nimic din ce au avut la dispoziție. Să strângă totuși cineva robinetul! La 10-11 goluri în urmă, Dinamo arăta timorată, resemnată.

Davis l-a trimis între buturi pe Cozmaciuc (20 de ani), debutant în Liga Campionilor, într-un meci în care poarta lui Dinamo a fost mai mereu larg deschisă. Și tânărul a înșirat trei parade, picături absorbite însă iute în ineficiența din ofensivă.

Până la urmă, diferența de forță, de valoare a lotului s-a revelat în culori aprinse. La 15-16 goluri diferență e deja prăpastie. Gazdele au slăbit ritmul în ultimele 9-10 minute, dar Dinamo a rămas prea blocată în neputință. A reușit să ajungă totuși la peste 20 de goluri marcate, orizont ce părea la un moment dat prea îndepărtat.

Veszprem s-a impus clar ca o bucată de cristal, 36-24, având ținte mari în acest sezon. Dinamo va trebui să digere dureroasa înfrângere. Vin repede următoarele meciuri.

Marcatori Veszprem: Remili 6, Descat 5, Kosorotov 5, Vailupau 4, Cindric 3, Elisson 3, Elderaa 2, Fabregas 2, Sandell 2, Casado 2, Pechmalbec 1, Grahovac 1,

Marcatori Dinamo: Langaro 5, Kasparek 4, Akimenko 3, Djukic 2, Pascual 2, Vujovic 1, Negru 1, Tharstarson 1, Kuduz 1, Rosta 1, Lumbroso 1, Zein 1, Militaru 1