Nationala

Cehia U20 - România U20: Primele puncte obținute de elevii lui Costin Curelea în grupa de Elite League

Bucuria din vestiarul „tricolor” după joc

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  joi, 10 octombrie 2024

România U20 a învins-o pe Cehia U20, în deplasare, scor 1-0, în runda cu numărul #3 a competiției amicale Elite League.

România s-a impus prin golul marcat în minutul 37 de Alexandru Musi, aripa stângă de la FCSB, cel care a mai ratat o ocazie importantă în minutul 10. Cehii au avut și ei o șansă imensă în startul reprizei secunde, prin Misek, care nu l-a putut învinge pe Răfăilă din interiorul careului mic.

În ultimele minute, cehii au atacat în valuri pentru a obține un egal, dar elevii lui Costin Curelea au rezistat și au luat toate cele 3 puncte, primele din grupa de Elite League.

După 3 partide, România se clasează pe locul 5, cu 3 puncte. Din grupă mai fac parte Anglia, Germania, Portugalia, Turcia, Italia și Polonia.

În primele două runde, România a pierdut cu Germania, scor 2-3, și cu Anglia, 0-2.

Clasamentul grupei României din Elite League

FINAL. Cehia U20 - România U20 0-1

A marcat: Musi (37)

Final de meci
Min 54: Ocazie imensă ratată de gazde. Răfăilă a reușit o paradă senzațională în fața atacantului advers.
Min. 37: Gol România! Alexandru Musi a luat o acțiune pe cont propriu în partea stângă, a intrat în interior, și a tras puternic din marginea careului.
Min. 18: Sloncik își încearcă norocul dintr-o lovitură liberă, dar nu îi pune probleme lui Răfăilă.
Min. 10: Musi scapă singur cu portarul advers, dar nu prinde poarta!
A început meciul!

Echipele de start

Cehia: Slavata - Tredl, Sevinsky, Kukucka, Zachoval - Samek, Ambros - Mikulenka, Misek, Sloncik - Masek
Rezerve: Koutny, Dohnalek, Beran, Grygar, Penxa, Krulich, Planka, Sancl, Toula
Selecționer:

România: Răfăilă - Dorobanțu, Șt. Duțu, M. Duțu, A. David - Pașcalău, Jălade - Bană, Boțogan, Musi - A. Stan
Rezerve: Lefter, Chioveanu, Țuți, Șuteu, R. Pop, Trică, Radaslavescu, I. Pop, Tența, Olariu, A. Florea, Caragea
Selecționer: Costin Curelea

Lotul României pentru meciul cu Cehia

• Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Vlad Răfăilă (Lecce / Italia), Eduard Chioveanu (CS Afumați);
  • Fundași: Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Mark Țuțu (Ceahlăul Piatra Neamț), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Ștefan Duțu (CS Afumați), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Antonio David (AS Gubbio 1910);
  • Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Daniel Olariu (CSC Șelimbăr), Robert Jălade (FC Sevilla / Spania), Alin Boțogan (Petrolul Ploiești), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Rareș Pop (Rapid București), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Alexandru Musi (FCSB), Adrian Caragea (Dinamo București);
  • Atacanți: Alexandru Stan (Gloria Buzău), Atanas Trică (CSM Slatina)