Handbal

CSM București a câștigat derby-ul cu Rapid din Liga Florilor » Victorie fără mari emoții pentru Neagu și compania

+49 Foto
CSM București - Rapid. FOTO: Vlad Chirea (Libertatea)

Articol de Luminița Paul, Vlad Chirea (foto - Libertatea), Andrei Furnigă (video), Alexandru Tomuțiu, Carmen Dumitru   —  miercuri, 16 octombrie 2024

CSM București a învins-o pe Rapid, scor 29-24, în runda cu numărul #7 din Liga Florilor.

Cronică de Luminița Paul după CSM București - Rapid:

La șase luni de la cea mai recentă înfruntare dintre cele două rivale, CSM și Rapid s-au întâlnit în Polivalenta bucureșteană în etapa a 7-a din Liga Florilor. Ambele veneau după meciuri din Liga Campionilor, încheiate cu rezultate contrastante: CSM o victorie frumoasă în deplasare la Krim, Rapid cedând la Odense cu o evoluție oscilantă.

+48 Foto

Preț de jumătate din prima repriză lucrurile au curs înspre oaspetele în vișiniu, cele cotate cu șanse mult mai mici la o eventuală victorie înainte de începutul partidei.

Rapid a condus din start, un gol înscris abia în minutul 3 din 7 metri de Korsos, apoi a continuat într-un ritm viu, alert, să modifice tabela, speculând spațiile libere, reușind intercepții și înscriind de câteva ori pe contraatac, prin Ristovska sau Janjusevic. Kassoma a pus pecetea peste avantajul maxim pe care avea să-l atingă vicecampioana în prima repriză, 8-5 în minutul 18.

De acolo însă, CSM a strâns rândurile, începând să deruleze acțiuni iuți, încheiate cu reușite. Omoregie a ieșit deasupra, multă energie, viteză și eficiență arătate de centrul de la CSM, care au dat impuls echipei și le-au descurajat pe adversare.

De la 9-9 în minutul 23 s-a ajuns la 15-11 pe ultimele secunde. Rapid a pierdut luciditatea, erorile s-au înmulțit, speculate nemilos de „tigroaice” din nou cu Omoregie în prim-plan, care a ajuns la cota 6 goluri. Până la urmă, Janjusevic a oprit asaltul, pecetluind scorul primei reprize la 15-12. Antrenorul David Ginesta a consumat două tie-break-uri, încercând să-și trezească echipa.

Efectele s-au văzut într-o anume măsură în repriza secundă, când scorul s-a strâns până la o singură lungime, 16-15, minutul 36. Dar campioana României a știut din nou cum să accelereze fazele, goluri pe contraatac, din extremă sau prin pătrunderi inspirate.

Faza meciului a avut-o în prim-plan pe portarul de la CSM Gabriela Moreschi, cea care a parat trei mingi consecutive trimise spre ea de Janjusevic de la 7 metri, apoi după două respingeri ale portarului brazilian când mai era un sfert de oră de joc.

Chiar dacă Rapid s-a mai apropiat, CSM nu a fost deloc în pericol de a pierde avantajul, respectiv victoria. Una parafată chiar la o diferență liniștitoare, 29-24. Campioana rămâne neînvinsă în 7 partide disputate în campionatul intern, în timp ce Rapid înregistrează a doua înfrângere.

Marcatoare CSM: Omoregie 9, Kobylinska 5, Ostergaard 5, Neagu 3, Arntzen 2, Friis 2, Smits 1, Dindiligan 1, Jaukovic 1

Marcatoare Rapid: Janjusevic 7, Polman 5, Kassoma 3, Korsos 3, Ristovska 3, Ostase 1, Buceschi 1, Grozav 1

FINAL. CSM București - Rapid 29-24

• Final de meci. CSM se impune fără emoții, scor 29-24
  • min. 59: Janjušević reduce din diferență. 27-24
  • min. 57: Omoregie marchează, iar CSM se distanțează la 5 goluri. 27-22
  • min. 56: Gol frumos marcat de Kobylinska. 26-22
  • min. 55: CSM se distanțează la 4 goluri. 25-21
  • min. 52: Rapid reduce din desavantaj prin Ostase. 23-21
  • min. 51: Omoregie marchează cu o aruncare frumoasă. 23-20