Europa League

Rangers, sancționată de UEFA înaintea meciului cu FCSB » Reacția clubului: „Este nedrept”

Rangers, următoarea adversară a celor de la FCSB, din grupa unică de Europa League, a fost sancționată de UEFA, după ce ultrașii scoțienilor au aprins fumigene și artificii în meciul din runda precedentă, când Lyon a învins pe Ibrox Park cu scorul de 4-1.

Articol de Alexandru Tomuțiu   —  joi, 17 octombrie 2024

FCSB se va deplasa pe terenul lui Rangers joi, 24 octombrie, de la 22:00.

Ultrașii celor de la Rangers și-au făcut de cap în primele minute ale meciului cu Lyon, iar „centralul” s-a văzut nevoit să întrerupă partida preț de câteva minute.

Din cauza fanilor, Rangers a primit o amendă în valoare de 13.750 de euro. De asemenea, au mai primit una de 19.000 de euro pentru incidentele create de fani în deplasarea de la Malmo, din prima rundă. Scoțienii câștigau în Suedia cu 2-0.

John Gilligan, membru în conducerea celor de la Rangers, a fost cel care a făcut anunțul. Acesta face apel la fani înceteze să mai folosească materiale pirotehnice.

„Cea mai mare dezamăgire a acelei seri a fost reprezentată de un grup mic de fani, care au folosit materiale pirotehnice la meciul cu Lyon. Clubul a primit o amendă în valoare de 13.750 de euro.

De asemenea, o amendă de 19.000 de euro a fost primită și după meciul cu Malmo, după un incident similar. Aceste lucruri trebuie să se oprească! Este nedrept ca suporterii lui Rangers să vină la meci și să fie afectați într-o asemenea manieră”, a spus John Gilligan, conform The Scottish Sun.

Vom menaja câțiva jucători pentru Rapid. Am spus că menajăm jucătorii în Scoția, la Rangers. Aceeași echipă care va juca cu Dinamo va fi și cu Rapid. În Cupă cu Dinamo va juca echipa care va juca cu Rangers, nu vor fi starurile.