Ce au în comun Radu Petrescu și Novak Djokovic? Ambii au fost în centrul atenției la meciul liderului din Arabia Saudită

+9 Foto
Al Hilal a câștigat cu scorul de 3-0 în fața celor de la Al Feiha, în runda cu numărul #7 din prima ligă a Arabiei Saudite. Radu Petrescu s-a aflat la centru, în timp ce Novak Djokovic (37 de ani) s-a aflat în tribune.

Articol de Alexandru Tomuțiu   —  vineri, 18 octombrie 2024

În fața unui stadion plin, starurile de la Al Hilal au zburdat în fața celor de la Al Feiha. Renan Lodi, Joao Cancelo, Ruben Neves, Sergej Milinkovic Savic, Malcom, Kalidou Koulibaly și Aleksandar Mitrovic au fost titulari la echipa antrenată de experimentatul Jorge Jesus.

Novak Djokovic a coborât la nivelul gazonului, unde a fost premiat de către clubul gazdă. A primit un fular, dar și un tricou al celor de la Al Hilal, cu numărul 24, inspirat de la numărul de Grand Slam-uri pe care le-a câștigat sârbul. Fanii saudiți au afișat și o scenografie spectaculoasă.

Al Hilal a câștigat partida fără emoții, făcându-i meciul ușor și lui Radu Petrescu. Gazdele au deschis scorul după doar 5 minute, prin Marcos Leonardo, care a reluat în poartă din pasa venită de la Renan Lodi. Joao Cancelo a trecut și el în rolul de servant după pauză, când a pasat decisiv la golul înscris de Al Dawsari.

Al Qahtani, din pasa lui Malcom, a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 81. După acest meci, Al Hilal se clasează pe primul loc, cu 21 de puncte, la 6 distanță de Al Nassr, ocupanta locului secund. Al Feiha se clasează pe 15, primul loc deasupra celor retrogradabile, cu 5 puncte.