Handbal

Meciul dintre Rapid și Brest, din Liga Campionilor, decis de greșelile din ultimul sfert de oră

Articol de Adrian Jitea   —  sâmbătă, 19 octombrie 2024

Rapid a fost învinsă de Brest, scor 31-34, în runda cu numărul 6 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid și-a propus calificarea în „optimile” Ligii Campionilor. Rezultatele n-au fost cele dorite în debutul stagiunii, dar jocul dădea speranțe. Giuleștencele n-au arătat rău nici miercuri, în derby-ul pierdut 24-29 în fața lui CSM București. Atunci s-au lovit de un portar în zi de grație, Gabriela Moreschi.

Pe hârtie, elevele lui Ginesta porneau cu șansa secundă și astăzi. Brest câștigase 4 din primele 5 partide și voia să își consolideze poziția secundă.

Rapid, prestație decentă cu Brest

Meciul a fost mult mai echilibrat decât se așteptau specialiștii. Kassoma și-a continuat forma remarcabilă din ultima vreme, Polman s-a simțit în largul ei, iar Rapid a intrat la cabine cu un rezultat de egalitate, scor 14-14.

Intervențiile avute de Diana Ciucă în debutul reprizei secunde au făcut ca giuleștencele să se desprindă la două goluri, 22-20.

Eliminările de două minute primite de Korsos și Hernandez au schimbat cursul jocului. Brest a înscris de 4 ori consecutiv și l-a obligat pe Ginesta să ceară time-out. O palidă revenire, urmată de ratări din poziții simple. Nici ultimul timp de odihnă și sfaturi nu a schimbat ceva. Franțuzoaicele au fost mai proaspete și mai lucide în secvențele decisive.

Rapid încă speră la „optimile” Ligii Campionilor

Rapid rămâne cu 3 puncte în grupa B din Liga Campionilor. Ocupă penultima poziție, dar ar putea profita de falimentul iminent al celor de la Vipers. În acest condiții, pentru giuleștence ar fi suficient să rămână deasupra lui Buducnost. Primele două formații merg direct în sferturile de finală, următoarele 4 se califică în „optimi”.

Pentru Rapid urmează cel mai complicat meci, cel puțin pe hârtie: la Gyor.

FINAL. Rapid - Brest 31-34

• Au marcat pentru Rapid: Korsos (6), Kassoma (6), Polman (6), Ristovska (4), Janjusevic (3), Kouyate (3), Fernandez (1), Buceschi (1), Ostase (1)
  • Au marcat pentru Brest: Vyakhireva (11), Coatanea (7), Novak (4), Mairot (4), Faure (2), Lassource (2), Lott (2), Dembele (1), Foppa (1)

Rapid pierde în fața lui Brest, scor 31-34.

min. 54: Rapid punctează la impresia artistică. Succesivă finalizată cu un lob de Ristovska. 27-30

min. 50: Ginesta ia și ultimul time-out. 25-28

min. 47: Kouyate evită o apărătoare și scoate o aruncare de la 7 metri. Korsos nu ratează nici de această dată. 24-24

min. 45: Ginesta, obligat să ceară time-out. 22-24

min. 42: Ce paradă reușește Diana Ciucă! 22-21

min. 40: Rapid joacă încântător! Kassoma înscrie și îi forțează pe francezi să ceară time-out. 21-19

min. 39: Cel mai bun meci al lui Polman în acest sezon al Ligii! 20-19

min. 36: Ristovska finalizează o succesivă spectaculoasă. 18-18

min. 35: Tot Korsos, tot de la 7 metri. 17-18

min. 33: Korsos, încă o „boltă” de la 7 metri. 16-16

A început repriza secundă!

Prima repriză se termină la egalitate, scor 14-14.

min. 28: Time-out cerut de Ginesta. 12-12

min. 26: Fraga Fernandez depășește două adverse și își trece numele pe lista marcatoarelor. 11-10

min. 5: Duijndam are o primă paradă în poarta Rapidului. 2-2

min. 1: Eliza Buceschi deblochează tabela cu o aruncare de la mare distanță. 1-0