Handbal

Storhamar - Gloria Bistrița, în runda cu numărul #6 din Liga Campionilor » Încă un eșec pentru ardelence

Gloria Bistrița a suferit a cincea înfrângere consecutivă în Liga Campionilor, după ce a fost învinsă la limită în deplasare de Storhamar cu 25-23 (13-11).

Articol de Roxana Fleşeru, Alexandru Tomuțiu   —  duminică, 20 octombrie 2024

Gloria Bistrița încearcă să traverseze o perioadă mai tulbure, mai ales că există un conflict între antrenorul Florentin Pera și Cristina Laslo, una dintre jucătoarele de bază ale formației ardelene. Centrul a fost lăsat în afara lotului pentru meciul al șaselea din Liga Campionilor, disputat la Hamar, în Norvegia.

Gloria Bistrița a întâlnit-o pe Storhamar, o echipă cu o linie de clasament apropiată de cea a formației din România, dar cu un pic mai multă încredere, având în vedere că după o serie de trei înfrângeri în etapa precedentă a bifat un succes.

Gloria Bistrița, la 5 eșecuri consecutive în Liga Campionilor

Echipa antrenată de Florentin Pera nu a mai obținut nicio victorie după surpriză din prima etapă când a trecut de CSM București.

Storhamar a condus jocul în primele zece minute, apoi Bistrița a revenit pe tabelă grație golurilor lui Fujita, De Araujo, Nosek sau Rodriguez. Gloria a condus cu 7-5 și 8-6, dar nu a gestionat bine ultima parte a primei reprize, intrând la pauză în dezavantaj, 13-11 pentru formația gazdă.

A doua parte a început dezastruos pentru Gloria, care a ratat cinci ocazii de unu la unu cu portarul, iar asta s-a văzut pe tabelă, formația din Norvegia fiind la 18-13. După un time-out în care le-a certat, Florentin Pera le-a dat și câteva indicații handbalistelor sale privind construcția.

Delgado, Rodriguez, De Araujo au strâns scorul la 21-20. Apoi a început fuga după egalare, însă niciuna dintre cele patru oportunități nu a fost transformată în gol.

În minutul 50, Obaidli a făcut 22-20. Ultimele zece minute au fost foarte tensionate, mai ales că Bistrița a avut-o pe De Araujo eliminată două minute. Delgado a ratat din nou egalarea în minutul 57, câns scorul era 24-23. Oblaidli a făcut 25-23 grație unui 7 m transformat impecabil.

Portarul Eli Marie Rasok a jucat și ea un rol important în victoria obținută de echipa sa, ea reușind 20 parade. Partida s-a încheiat cu scorul de 25-23.

Următorul meci pentru Gloria Bistrița va avea loc pe 9 noiembrie, pe teren propriu, împotriva celor de la Nykobing.

Clasamentul înaintea meciului

Formația din România are unele probleme și de efectiv. Sonia Seraficeanu nu joacă din cauza unei accidentări, în timp ce Cristina Laslo a fost lăsată în afara lotului. „Aveam nevoie de un joc colectiv și cele care intră pe teren să dea sută la sută și să se bucure de meci. Aceasta este cheia și este important pentru noi”, a subliniat Asuka Fujita, extrema dreapta a celor de la Gloria.

„Au cam aceeași echipă ca atunci când ne-am întâlnit în finala din mai, au mai adus jucătoare noi, dar au și păstrat dintre cele care au evoluat anul trecut. Noi ne concentrăm pe noi, vrem să jucăm handbalul nostru, dar trebuie să fim conștienți că va exista opoziție puternică din partea lor și trebuie să vedem cum o rezolvăm”, a spus Kenneth Gabrielsen, antrenorul celor de la Storhamar.