Barcelona - Sevilla 5-1 » Formația blaugrana câștigă categoric și își consolidează poziția de lider în La Liga

Articol de Dragoș Petrescu   —  luni, 21 octombrie 2024

Barcelona s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sevilla fără drept de apel, scor 5-1, într-o partidă din etapa cu numărul 10 în La Liga.

Prima șansă de gol a partidei a venit în minutul 9 și le-a aparținut oaspeților.

Dodi Lukebakio a fost lansat în flancul drept, iar atacantul belgian a continuat acțiunea pe cont propriu, trimițând un șut care a trecut pe lângă poarta apărată de Inaki Pena.

Cu toate acestea, catalanii au fost cei care au deschis scorul. În minutul 23, Peque l-a faultat în careu pe Raphinha, iar centralul partidei, Ricardo De Burgos, a acordat lovitură de la 11 metri pentru trupa lui Hansi Flick.

Robert Lewandowski a transformat fără emoții, aducându-și astfel echipa în avantaj.

Pedri a marcat un adevărat GOLAZO

Cinci minute mai târziu, Pedri a dublat avantajul Barcelonei, după ce a reușit să-l învingă pe Nyland cu o execuție superbă din afara careului.

În minutul 36, Lewandowski a putut face „dubla”, după ce a rămas într-o poziție de 1 contra 1 cu Nyland, însă goalkeeper-ul norvegian a avut o intervenție excelentă cu care a reușit să-l blocheze pe atacantul polonez.

Până la urmă, vârful Barcelonei și-a trecut în cont cel de-al doilea gol în minutul 39, după ce a avut o reacție de mare atacant și a reușit să devieze decisiv șutul trimis de Raphinha.

Astfel, elevii lui Hansi Flick au intrat la cabine cu un avantaj liniștitor de 3 goluri.

Începutul actului secund a aparținut tot Barcelonei, iar scorul putea fi majorat după doar câteva minute de la reluarea jocului, însă execuția spectaculoasă a lui Yamal a fost aparată de Nyland, iar golul lui Raphinha a fost anulat pe motiv de offside.

Intrat pe teren în locul lui Lamine Yamal, Pablo Torre a reușit și el „dubla”, după ce a marcat în minutele 82 și 88.

Golul de onoare al andaluzilor a fost înscris de Idumbo, în minutul 87.

Gavi, din nou pe teren după 348 de zile

Cu toate că partida din această seară a avut parte de multe evenimente, capul de afiș a fost revenirea lui Gavi.

Mijlocașul în vârstă de 20 de ani al Barcelonei a intrat pe teren în minutul 83, în locul lui Pedri, bifând astfel prima sa apariție în tricoul catalanilor după nu mai puțin de 348 de zile.

Acesta a primit banderola de căpitan în momentul în care a pășit pe gazon, iar întreg stadionul i-a scandat numele.

Bayern Munchen și Real Madrid, viitoarele adversare ale Barcelonei

În etapa viitoare din La Liga, Barcelona va evolua pe Santiago Bernabeu, împotriva lui Real Madrid, în primul „El Clasico" al sezonului.

De cealaltă parte, Sevilla o va întâlni pe Espanyol, tot în deplasare.

Până la disputa cu Real, pentru Barcelona urmează încă o partidă de foc. Catalanii vor primi vizita lui Bayern Munchen în UEFA Champions League, miercuri, de la ora 22:00.