Note GSP după Rangers - FCSB » Colecție de 1, 2 și 3 în tabăra campioanei României + cine a luat marele premiu de la scoțieni

+8 Foto
Pe ”Ibrox”, Ngezana și colegii săi de la FCSB au cules mingi din plasă la foc automat

Articol de Justin Gafiuc, Cristi Preda (foto)   —  vineri, 25 octombrie 2024

FCSB s-a făcut de rușine pe „Ibrox Park”, unde a pierdut lamentabil, scor 0-4, contra lui Glasgow Rangers, bifând una dintre cele mai dureroase înfrângeri europene. Notele unei asemenea seri reflectă penibilul roș-albastru.

Pe „Ibrox Park”, Gigi Becali și-a trimis echipa să arate cum îți poți bate joc de niște fotbaliști, iar ei să nu aibă nimic împotrivă. Formația experimentală a lui Charalambous n-a avut nicio șansă la Glasgow, unde campioana României a propus din nou fantasme gen Mihai Popescu fundaș stânga, Pantea prăbușit după 10 minute pe banda dreaptă sau Ștefănescu făcut ghem la fiecare ciocnire cu adversarul. O comedie cu regizor sinucigaș!

Notele lui Rangers după victoria cu FCSB

• Butland (nota 6) * s-a plictisit îngrozitor, oaspeții nu i-au dat deloc de treabă. Putea să stea la un whisky cu băieții din galerie!
  • Tavernier (nota 6) * n-a prins una dintre serile lui remarcabile, a ratat toate cele patru centrări încercate și nici în materie de dueluri n-a excelat.
  • Souttar (nota 8) * a ieșit sigur din apărare cu mingea la picior, a insistat cu baloane lungi corect plasate, a câștigat toate duelurile (4)
  • Balogun (nota 7) * a fost mai puțin prezent în joc decât colegul din centrul apărării, dar, oricum, adversarul n-a pus probleme
  • Jefte (nota 8) * s-a distrat pe partea lui Pantea și Ștefănescu, iar faptul că un fundaș stânga e campionul driblingurilor, 5 episoade, toate reușite, vorbește de la sine despre autoritatea sa pe flanc și în echipă
  • Baron (nota 8) * a dat o pasă de gol, a participat la cele mai multe acțiuni defensive
  • Raskin (nota 8) * cele mai multe mingi jucate (82) și impunător la capitolul tackling (9), a fost unul dintre șefii de la centrul terenului

• Cerny (nota 9) * două goluri minunate, un assist, un cartonaș galben și aplauze de la peste 40.000 de suporteri. Number one!
  • Lawrence (nota 7) * a deschis scorul, a fost schimbat la pauză din rațiuni medicale, cel mai faultat jucător al gazdelor (3)
  • Bajrami (nota 7) * a fost un argint viu, a intrat în combinații și a ținut permanent sub presiune defensiva românilor
  • Dessers (nota 6) * a atins balonul de numai 11 ori, n-a șutat niciodată, a câștigat doar 2 din 9 dueluri
  • Antrenor: Philippe Clement (nota 8) * a parafat o execuție publică pentru FCSB, argumentând pe teren de ce nu va veni să antreneze niciodată la echipa dinBerceni.

+44 Foto
Rangers a deschis scorul cu FCSB, în minutul 10 prin Lawrence. Foto: Cristi Preda (GSP)

Notele pentru FCSB după eșecul cu Rangers

• Târnovanu (nota 6) * a încasat patru goluri, dar a și blocat în două-trei faze care puteau supradimensiona dezastrul de pe ”Ibrox”
  • Pantea (nota 1) * penibil! Exact ca în bancul cu calul fără dinți dus la târg ca să fie făcut de râs. S-a sufocat după maximum 10 minute din meci și a scăpat decoșmar prin schimbarea de la pauză
  • Ngezana (nota 5) * a compensat prin forță în unele intervenții o seară de coșmar în care centrul defensivei a fost o glumă proastă
  • Dawa (nota 5) * din același film cu Ngezana
  • M. Popescu (nota 4) * a jucat pe un post cvasistrăin și a reușit performanța de a pierde 20 din cele 65 de mingi jucate
  • Alhassan (nota 6) * singurul punct mai rațional de la centrul terenului, unde a mai blocat din vijeliile celor de la Rangers
  • Edjouma (nota 3) * a greșit la unul dintre goluri, e omul care joacă peste tot și nicăieri

• Miculescu (nota 5) * singurele momente în care a apărut pe gazon au fost când a executat o lovitură liberă în văzduh și în minutul 2, când arbitrul i-a anulat un gol valabil
  • L. Phelipe (nota 3) * n-a contat într-o seară în care și fizicul său mai fragil a căzut în ciocnirea cu masivii scoțieni. Iar tentativele de acțiuni personale au eșuat lamentabil
  • Ștefănescu (nota 2) * nu e de Europa și punct! Cel puțin nu în tricoul lui FCSB!
  • Bîrligea (nota 4) * n-a avut în spate colegi care să-l ajute, s-a zbătut în van în ofensivă, unde are nevoie de baloane, nu e om de acțiuni luate pe cont propriu
  • Antrenor Elias Charalambous (nota 2) * a respectat întru totul planul de râs al lui Becali și a sfârșit prin a fi bătut măr de un adversar care a prins momentul favorabil să-și relanseze sezonul.

• Băluță (nota 4) * zero realizări, absent
  • Oct. Popescu (nota 5) * a mai trezit puțin din gustul ofensiv al lui FCSB, dar a însemnat o picătură într-un Ocean
  • Radunovici (nota 6) * singurul om care și-a arătat potențialul chiar și într-o seară de uitat repede, a înviorat flancul stâng
  • Musi (nota 3) * regula U21 nu e pentru Europa League!
  • Baeten (nota 3) * afundat în mediocritatea unei echipe topite

Arbitru: Marco di Bello - 5. Asistenți – Davide Imperiale - 7, Alessio Berti (toți Italia) – 7.