Gloria Buzău s-a impus cu 2-0 sâmbătă seara, în etapa a 18-a din Superliga, pe teren propriu, în fața celor de la Poli Iași. Victoria este prima pentru buzoieni după o pauză de 4 runde cu înfrângeri. Eugen Neagoe, tehnicianul Gloriei, a venit nervos la flash-interviul de la finalul partidei, nemulțumit despre lucrurile care s-au spus despre el înaintea acestui meci.
Neagoe traversa un moment extrem de complicat înaintea jocului, iar în presă a apărut informația potrivit căreia va fi demis de la echipă dacă nu va câștiga jocul contra Politehnicii Iași. Acest lucru l-a nemulțumit pe antrenor, care a anunțat totodată că a primit două oferte din străinătate.
Eugen Neagoe a răbufnit, după succesul cu Poli Iași
„Am făcut o muncă bună, pe un teren greu. Este o victorie extraordinară, pe un teren greu. Cât muncești, te dăruiești, sigur că poți să ai reușite.
Am avut puțin șansă, pentru că și ei au avut ocazii. Ăsta este fotbalul. Cum am avut în alte jocuri o evoluție foarte bună și nu am câștigat, azi am avut dorință, am avut ocazii, dar cred că victoria este incontestabilă. Pentru treaba asta, le-am dat și o zi liberă.
(n.r. S-a pus problema să plecați?) Se trezește un băiat de pe stradă să scrie că e ultimul meu meci la Buzău. Păi el știe când plec eu de aici? S-a băgat și el în seamă, nici nu știu cine e băiatul ăla! Urât! Dacă avea vreo afinitate... de unde și până unde?
Asta e marea lui problemă? Vorbește și el săracul. Mâine pot să spun și eu că am trei oferte, două chiar le-am primit chiar înainte de meci.
Telefonic le-am primit, dar nu pe hârtie. Nu sunt din România și nu stau să vorbesc despre ele.
Ați văzut, Guardiola se zice că e cel mai bun antrenor și nu a mai câștigat de șase meciuri. Cred că-i antrenează bine Guardiola, nu cred că-i fraier. Până la urmă lucrezi cu oameni”, a spus Eugen Neagoe, la microfonul Digi Sport, după meci.
Dinamo este o echipă bună, au un moral bun, au avut evoluții bune în ultima perioadă. Au un meci dificil cu Sfântu Gheorghe, dar e mai puțin important pentru mine ce fac ei cu Sepsi.
Sper să ne antrenăm bine, terenul să fie bine, mai e un meci de Cupă până atunci. Vom vedea cum ne vom prezenta
Ne dorim să avem o evoluție bună, să câștigăm, nu întâlnim orice echipă, Dinamo e o echipă foarte bună, au rămas în prima ligă pe merit, sunt pe merit în primele 6 și din punctul meu de vedere vor rămâne acolo, în primele 6
- Eugen Neagoe
{{text}}