Sporturi   •   Handbal   •   EHF European League

Dunărea Brăila și SCM Râmnicu Vâlcea debutează astăzi în grupele EHF European League

Dunărea Brăila și SCM Râmnicu Vâlcea debutează astăzi în grupele EHF European League. Foto: Facebook

Articol de Costi Prună   —  duminică, 12 ianuarie 2025

Dunărea Brăila și SCM Râmnicu Vâlcea debutează astăzi în grupele EHF European League. Brăila joacă de la ora 15:00, la Buzău, cu echipa iberică Elche, iar Vâlcea de la ora 19:00 în deplasare cu Borussia Dortmund. Ambele partide vor fi transmise în direct de televiziunile Digi Sport și Prima Sport.

După ce sezonul trecut s-a calificat în Final Four-ul competiției și a terminat pe locul 4, în acest an competițional Dunărea Brăila nu a mai jucat tururi preliminare și a fost acceptată direct în grupe.

Dunărea Brăila - Atticgo Elche » Live de la ora 15:00

  • Televizare: Prima Sport 4, Digi Sport 4

Brăila este în grupa A, alături de Thuringer( Germania), Atticgo Elche( Spania) și Larvik( Norvegia), iar primele două clasate se vor califica în sferturile de finală.

Meciul se joacă la Buzău, deoarece sala din Brăila are o singură tribună, iar echipa brăileană este super favorită la câștigarea partidei, fiind cotată cu 1.05-1.07 la victorie, în timp ce ibericele au o cotă de 9.50-12.00.

Dunărea Brăila a fost acceptată direct în grupele EHF European League. Foto: Facebook

Antrenorul danez al Dunării, Jan Leslie nu o poate folosi pe Diana Lixăndroiu, care are probleme musculare.


Un prim „7” posibil pentru Dunărea Brăila: Trusova, Michalak, Kanaval, Liscevic, Gonzales, Bohme, Jezic.

Grupa A din EHF European League

Grupa A din EHF European League. Foto: Captură EHF.com

Borussia Dortmund - SCM Râmnicu Vâlcea » Live de la ora 19:00

  • Televizare: Prima Sport 3, Digi Sport 2

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în grupele EHF European League după ce a trecut în preliminarii de Dunajska Streda și de Debrecen.

Echipa vâlceană este antrenată de danezul Rasmus Poulsen și a fost repartizată în grupa B, alături de Dortmund( Germania), Ikast( Danemarca) și Sola( Norvegia). Pentru meciul de astăzi, antrenorul Rasmus Poulsen nu o poate folosi pe suedeza Daniela de Jong, care este accidentată.

SCM Râmnicu Vâlcea speră să se califice în sferturile de finală a EHF European League. Foto: Facebook

Cu evoluții fluctuante în campionatul național, unde după 13 etape ocupă locul 6 cu 24 de puncte, SCM Râmnicu Vâlcea speră ca în cupele europene să-și regăsească echilibrul și să se califice în sferturile de finală.

La casele de pariuri Borussia Dortmund este favorită cu o cotă de 1.60-1.75, în timp ce Vâlcea este cotată la victorie cu 2.45-3.05.

Un prim „7” probabil pentru SCM Râmnicu Vâlcea: Kelemen, Wolik, Zschocke, Necula, Maidhof, Hagman, Elghaoui.

Grupa B din EHF European League

Grupa B din EHF European League. Foto: Captură EHF.com
Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.