Storm Eowyn a răvășit Scoția în acest weekend, cu rafale de vânt de până la 180 km/h, ploi abundente și fenomene meteo extreme. Celtic Park a suferit daune și la exterior, dar și în interior, iar meciul cu FC Dundee a fost amânat! La fel, acoperișul lui Ibrox Park a fost deteriorat, însă Rangers-ul lui Ianis Hagi evoluează mâine, la Dundee, cu United.
Mai multe meciuri din fotbalul scoțian, la toate nivelurile, sunt în pericol de a nu se putea disputa astăzi și mâine. Codurile roșii meteorologice, dar și distrugerile provocate de cea mai mare furtună care a lovit Scoția în acest secol, impun măsuri de securitate și protejarea fanilor, care ar asista în tribune, inclusiv în ceea ce privește deplasarea acestora către arene.
FOTO. Furtuna secolului face ravagii! Arenele din Glasgow, serios afectate
Cele mai mari dubii în privința amânării se referă la evoluția campioanei, în confruntarea de la Glasgow de azi după-amiază contra lui FC Dundee.
Celtic Park a suferit serioase pagube, la fațadă, dar și la elementele de infrastructură din interior, după cum relatează The Scotish Sun.
Nu se poate face o evaluare a pagubelor pe Celtic Park
„Peste 100.000 de scoțieni au rămas fără curent electric și transportul public a fost anulat la nivel național. Cluburile de fotbal au suferit și ele pagube semnificative, o parte din acoperișul arenei Ibrox Park fiind smuls de rafalele de vânt”, scrie sursa citată.
Dar cel mai rău pare afectat stadionul liderului din Premiership. O parte a materialului decorativ, care împodobește fațada tribunei Jock Stein a fost rupt în bucăți, iar resturile au căzut și în interiorul arenei, deteriorând panourile publicitare și unele scaune.
Celtic a difuzat azi un comunicat în acest sens: „Stadionul nostru și personalul de siguranță sunt în prezent în imposibilitatea de a evalua pe deplin amploarea daunelor din cauza furtunii încă în curs de desfășurare”. Înaintea amiezii a venit și anunțul oficial: partida programată astăzi, de la ora locală 15:00, a fost amânată!
În situația gravă de față și pentru a comunica pe deplin și deschis cu fanii noștri, în interesul siguranței acestora, nu putem decide dacă meciul dintre Celtic și Dundee va putea avea loc. Le mulțumim sincer suporterilor noștri pentru înțelegere!
Comunicatul oficial al lui Celtic Glasgow
Meciul cu St. Gillloise de joi, stă sub semnul întrebării
Și Ibrox Park este răvășit de Eowyn. Imaginile arată că o parte a stadionului a fost deteriorată și că acum lipsesc materialele de construcție. Și acesta nu este prima problemă majoră cu care se confruntă Rangers pe teren propriu în acest sezon.
Lucrările de vară de reamenajare a tribunei Copland de pe Ibrox s-au prelungit și Gers au fost nevoiți să joace pe Hampden Park meciurile de acasă cu Motherwell, St Johnstone și Ross County .
„Cu toate acestea, rămâne de văzut dacă reparațiile necesare vor fi făcute la timp pentru vizita de joi a lui Union St. Gilloise în ultimul meci din faza grupei de Europa League”, a conchis The Scottish Sun.
{{text}}