Fotbal   •   Liga 1   •   RAPID

Incidente în peluză la Rapid - Craiova » Au fost despărțiți cu greu

Original Rapid/ foto Ionuț Iordache (GSP)

Articol de Ionuţ Iordache, Adrian Duţă   —  sâmbătă, 25 ianuarie 2025

Rapid - Universitatea Craiova 1-0, derby-ul din Giulești, nu a fost lipsit de incidente. GSP a surprins o încăierare în peluză, însă lucrurile s-au calmat înainte de a degenera.

11.680 de fani au fost pe stadion la Rapid - Craiova. O parte dintre aceștia au luat loc în peluza Sud, „casa” ultrașilor de la Original, care o susțin pe Rapid.

VIDEO. Încăierare între fanii rapidiști, la derby-ul cu Universitatea Craiova


Reporterii GSP prezenți în Giulești au surprins imagini din mijlocul acestora. În timpul partidei cu oltenii, doi suporteri au fost aproape să se ia la bătaie, s-au luat de gât, însă au fost despărțiți de alți fani din grupul Original.

Cei doi suporteri recalcitranți s-au îndepărtat ulterior unul de altul, incidentul fiind unul izolat. Original este grupul de ultrași desprins de restul galeriei.

Mesajul grupului Original/ foto Ionuț Iordache (GSP)

Fanii din această facțiune stau la peluza sud în Giulești Aceștia au fost însă trimiși și la tribună, atunci când în peluza sud Rapid a adus copii în grupuri organizate.


VIDEO. Imagini din peluză cu grupul ultras Original susținând Rapid

Peluza Nord a aruncat cu petarde pe teren

În cealaltă parte a stadionului, ultrașii de la Peluza Sud și-au făcut din nou de cap și au aruncat cu materiale pirotehnice pe gazon, în ciuda rugăminților oficialilor echipei ca aceste manifestări să înceteze.

Partida a fost oprită câteva momente, iar Rapid riscă suspendare terenului, pentru că evenimentele de acest gen s-au tot repetat la meciurile din Giulești.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.