Fotbal   •   Liga 1   •   GSP LIVE

Fotbalistul român care l-a impresionat pe Tony da Silva: „Un geniu! Dacă era serios, se apropia de Hagi”

Tony da Silva și Eugen Trică, în duel pentru minge la un antrenament al CFR-ului / foto: arhivă GSP

Articol de Alexandru Barbu   —  joi, 30 ianuarie 2025

Tony da Silva, 44 de ani, a rămas impresionat de fotbalistul Eugen Trică (48), alături de care a evoluat la CFR Cluj în intervalul 2007-2009.

Fostul fundaș dreapta de la CFR - ultima dată antrenor la Poli Iași - vorbește cu respect și recunoștință despre ce i-au oferit România și fotbalul românesc. Azi, la GSP Live, Tony a rememorat mai multe momente din cariera petrecută la noi în țară.

VIDEO. Tony da Silva: „Eugen Trică era un geniu! Dacă era serios, se apropia de nivelul lui Hagi”


Discutând despre primii ani ai lui la CFR, Tony și-a exprimat aprecierea față de talentul lui Trică.

Pentru mine, unul dintre cei mai buni fotbaliști alături de care am jucat este Eugen Trică. Ce calitate avea, ce tupeu! Cu Eugen mai povestesc și acum. E un om extraordinar, am învățat multe de la el. Nu îi era frică de nimeni, de nimic.

Țin minte că îi plăceau meciurile mari, cu echipele mari. Cu echipele mari era acolo, prezent. Contra echipelor mici nu-i plăcea să alerge prea mult, dar cu mingea la picior era ceva extraordinar! Trică era un geniu al fotbalului! Dacă era puțin mai serios, era un jucător aproape de nivelul lui Hagi, sincer! Trică era extraordinar, numai că nu era atât de serios”, a declarat Tony, la GSP Live.

7 trofeea câștigat Tony cu CFR: două titluri, 3 Cupe și două Supercupe


Eram multe naționalități la CFR, dar nu existau diferențe între români și străini, aveam toți «pașaportul» CFR. E impresionant ce putere avea această echipă din punct de vedere mental, emoțional, era incredibil!



Noi am fost începutul pentru ce e acum CFR. Când am ajuns eu la CFR, era un club mai mic. Paszkany și Mureşan au făcut o treabă excelentă pentru CFR



- Tony da Silva, la GSP Live

Despre Eugen Trică:

  • unul dintre mijlocașii buni ai campionatului românesc între 1995 și 2011;
  • a câștigat trofee cu Steaua și CFR Cluj, dar și în Bulgaria, cu Litex și CSKA Sofia;
  • în 289 de meciuri în Liga 1, a reușit 51 de goluri
  • la prima reprezentativă a adunat numai 4 selecții.

VIDEO INTEGRAL. Emisiunea GSP Live cu Tony da Silva:

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.