International   •   Stranieri   •   TOTTENHAM

Radu Drăgușin, înainte de operație » Mesaj de la un fost coechipier pentru internaționalul român

Radu Drăgușin s-a accidentat în Tottenham - Elfsborg // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Aurelian Botezatu   —  joi, 06 februarie 2025

Radu Drăgușin, 23 de ani, și-a lezat ligamentul încrucișat anterior la genunchiul drept în meciul cu Elfsborg din Europa League (3-0). Pentru el, sezonul 2024 - 2025 este încheiat.

Tottenham susține joi seară returul semifinalei cu Liverpool din Cupa Ligii Angliei. Radu Drăgușin, printre cei mai buni jucători ai primei manșe, câștigate de Spurs cu 1-0, le va ține pumnii coechipierilor din fața televizorului, principalul său obiectiv fiind acum să treacă cu bine de intervenția chirurgicală la care va fi suspus cât de curând.

Nicolo Fagioli: „Fă-te bine repede!”

Potrivit ziarelor britanice, fundașul lui Tottenham va fi operat la Londra și va absenta cel puțin 6 luni de pe gazon. El n-a fost uitat de foștii coechipieri. Nicolo Fagioli, alături de care a crescut la juniorii lui Juventus Torino, i-a trimis un mesaj în speranța unei recuperări cât mai rapide: „Fă-te bine repede!”.


Fagioli trebuia să ajungă și el la Tottenham, în această iarnă. Însă Juve și Spurs nu s-au înțeles asupra termenilor, iar „Bătrâna Doamnă” l-a cedat în cele din urmă Fiorentinei. Împrumut până la vară, în schimbul sumei de 2,5 milioane de euro, cu obligație de cumpărare cifrată la 13,5 milioane de euro.

Radu Drăgușin: „Mă așteaptă o perioadă grea, dar voi reveni mai puternic”

Drăgușin a trecut repede peste șocul accidentării și a ieșit pe rețelele de socializare cu un mesaj puternic. „Fotbalul îți oferă momente incredibile, dar și provocări – unele mai grele decât altele. Din păcate, acum mă confrunt cu una dintre aceste provocări: o ruptură a ligamentului încrucișat anterior la genunchiul drept.

Cu toate acestea, unul dintre lucrurile pe care le-am învățat din acest sport este că în spatele fiecărui obstacol se ascunde o oportunitate de a învăța și de a crește. Fotbalul nu te învață doar cum să câștigi, ci și cum să lupți atunci când lucrurile devin dificile.


Mă așteaptă o perioadă grea, dar voi reveni mai puternic și voi munci din greu, zi de zi, pe parcursul recuperării de după operație pentru a face acest lucru posibil.

Chiar dacă nu voi putea fi pe teren alături de colegii mei, îi voi susține din toată inima – atât la Tottenham, cât și la echipa națională. Nu am nicio îndoială că vor continua să lupte cu determinare pentru a-și atinge obiectivele.

Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru mesajele de susținere primite după accidentarea mea – înseamnă enorm pentru mine și îmi oferă și mai multă motivație”, a transmis Drăgușin.

Clasamentul din Premier League

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.