După scandalul-monstru de la meciul cu U Cluj, scor 1-0, Universitatea Craiova va juca împotriva Unirii Slobozia sâmbătă, în etapa #26 din Superliga. Meciul va fi arbitrat de Horațiu Feșnic.
Craiova a primit doi arbitri din Cluj-Napoca la partida cu Slobozia, la doar 3 zile de la scandalul cu cei de la U Cluj. Este vorba de „centralul” Horațiu Feșnic și de asistentul Doru Lucaciu.
Brigada de arbitri de la Unirea Slobozia - Universitatea Craiova e completată de asistentul Alexandru Vodă. Arbitrul VAR a fost delegat Cătălin Popa, din Pitești, iar AVAR va fi Valentin Porumbel (Oltenița, Călărași), potrivit site-ului CCA.
Meciul dintre Unirea Slobozia și Craiova se va juca pe stadionul din Clinceni, sâmbătă de la ora 16:00. Va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.
A fost iureș la Universitatea Craiova - U Cluj
Universitatea Craiova va juca la 3 zile de la scandalul de la finalul partidei cu U Cluj. Atunci, în Bănie, a existat un conflict între Sorin Cârțu și cei de la U Cluj.
Președintele onorific al Craiovei i-a înjurat pe cei de la U Cluj, în frunte cu Iulian Cristea și Artean. În plus, a fost acuzat de Chipciu că l-a „luat de gât” pe Ovidiu Bic, dar și de Gabi Giurgiu, directorul sportiv de la U Cluj, că l-ar fi scuipat.
„La pauză, m-am dus special să vorbesc cu arbitrul, la vestiare. Țelul meu era să vorbesc cu el, nu aveam nicio treabă cu jucătorii de la U Cluj. Dar în acel moment l-am văzut pe Cristea cum îi înjura pe spectatori.
Tot scandalul a început de la el. Și i-am atras atenția. I-am zis «Nu îi mai înjura și ațâța pe fani!». Și aici a fost un schimb, a fost obraznic. Când ești obraznic cu mine, sunt și eu obraznic. Apoi a venit și Bic, nu știu dacă a venit să aplaneze conflictul sau nu. Au venit și jucătorii celor două echipe, dar eu am plecat. M-am dus la arbitru.
Acolo am vorbit cu Iulian Călin, i-am zis că trebuie să fie echilibrat. Ce a făcut în prima repriză denotă o anumită tensiune, nu e normal ca acel penalty să fie tratat așa cum a făcut-o.
La final a fost și scandalul cu Artean. Eu eram la banca echipei mele și a venit să-mi ceară socoteli. I-am spus că nu discut cu el. Tu nu vii să vorbești cu mine. Cine ești tu? Ce te bagi în seamă cu mine dacă eu nu am treabă cu tine?”, a declarat Cârțu a doua zi, la „Liga DigiSport”.
{{text}}