Mihai Stoica, 59 de ani, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a rămas impresionat după FCSB - Lyon 1-3 mai ales de Rayan Cherki, francezul în vârstă de 21 de ani care a înregistrat două pase decisive seara trecută.
Mijlocaș ofensiv sau extremă, Rayan Cherki, internațional francez de tineret, este cel mai valoros fotbalist al lui OL, cu o valoare estimată la 30 de milioane de euro.
Cherki și-a demonstrat clasa în finalul partidei dintre FCSB și Lyon, când l-a servit decisiv în două rânduri pe Malick Fofana, pentru golurile 2 și 3 ale oaspeților.
Tehnica, viziunea și inteligența fotbalistică ale lui Cherki l-au impresionat pe Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB. Conducătorul campioanei îl consideră „unul dintre marii jucători ai Europei”.
Mihai Stoica, după FCSB - Lyon: „Cherki este unul dintre marii jucători ai Europei!”
„Au un lot formidabil. Ei nu au un 11 clar. Nu joacă Lacazette, joacă Mikautadze. Nu joacă Fofana, joacă Nuamah. Nu joacă Veretout, joacă Matic. Echipă bună, foarte bună.
Probabil singurul greu de înlocuit este Cherki, care în opinia mea este unul dintre marii jucători ai Europei la momentul ăsta. Mi se pare un fotbalist excepțional, numai când pune piciorul pe minge... Așa, când atingea mingea, modul în care o primea, cum se informa, aduce a Bruno Fernandes. Cred că poate juca pe orice poziție în spatele atacantului”, a afirmat Mihai Stoica la PrimaSport.
La numai 21 de ani (va împlini 22 în august), Rayan Cherki a jucat deja de 172 de ori pentru Lyon, cu 24 de goluri înscrise și 40 de pase decisive. A debutat devreme la prima echipă, pe 19 octombrie 2019, pe când avea doar 16 ani.
Așteptările erau ca Cherki să fi făcut deja pasul la un club mai mare, dar traiectoria lui nu a fost cea scontată. Totuși, la 21 de ani are toate șansele să schimbe echipa în viitorul apropiat.
{{text}}