International   •   Europa League   •   Lyon - FCSB

Basarab Panduru, impresionat: „De pe altă planetă. Îți dau câte trebuie”

Basarab Panduru

Articol de Adrian Duţă   —  vineri, 14 martie 2025

Lyon - FCSB 4-0, 7-1 la general în „optimile” Europa League. Fostul internațional Basarab Panduru a analizat meciul din Franța și a ajuns la concluzia că diferența de valoare dintre cele două echipe a fost prea mare pentru ca roș-albaștrii să poată spera la calificarea în „sferturi”.

Panduru a felicitat-o pe FCSB pentru parcursul european din acest sezon, campioana României ajungând până în „optimile” Europa League. A remarcat însă și diferența dintre jucătorii celor două echipe.

Basarab Panduru: „Cei de la Lyon sunt de pe altă planetă”

„Cei de la FCSB trebuie felicitați, au fost mult peste așteptările tuturor. Nici ei nu se așteptau la acest parcurs. Au arătat că sunt o echipă greu de bătut. În schimb, au fost unii care au jucat fotbal și unii care au jucat altceva, dar nu fotbal, în acest meci.


Uite ce în face Nuamah, uite cum îl dă la o parte pe Radunovic. Niciodată nu e dat așa la o parte în campionat. Cine e Nuamah până la urmă?

Târnovanu nu cred că e supărat, că le lua el dacă juca, mai bine le duce Zima acasă. Nu puteai face mai mult. Ăștia buni, când vor, îți dau 4, 5 goluri. Tu nu ai ce să le faci. Îți dau câte trebuie.

Sunt de pe altă planetă, altă viteză, altă tehnică. Totuși, golurile puteau fi oarecum oprite. Lui Zima nu vreau să-i reproșez nimic, nu ai cum să fii în mână dacă nu joci 3 luni. A scos unele șuturi”, a declarat Panduru, la Prima Sport 1.

Ăsta e fotbalul, dacă dai șansa adversarului să aibă ocazii, se poate întâmpla. Una peste alta, merită felicitați pentru această campanie europeană. Cred că a fost o chestie acceptată ce s-a întâmplat în acest meci. Nu este o tragedie. Din păcate, în minutul 88 s-a făcut 3-1 în loc de 2-2, în meciul tur.

- Raul Rusescu, la GSP Live Special


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.