Sporturi   •   Rugby   •   Steaua - Dinamo

Dinamo, victorie zdrobitoare cu Steaua » Zi dezastruoasă pentru „militari”: au pierdut la 3 sporturi

FOTO: sportpictures.eu

Articol de Adrian Duţă   —  sâmbătă, 05 aprilie 2025

Dinamo a câștigat cu Steaua, scor 50-25, în etapa a doua a Ligii Naționale de Rugby. „Buldogii” au obținut o victorie care le-a adus 5 puncte, în timp ce „militarii” au rămas cu bilanț zero.

Dinamo e pe locul 3 în campionatul României, în timp ce Steaua ocupă locul 6, ultimul. În meciul din Ghencea, roș-albii au bifat 8 eseuri și 5 transformări, în timp ce „militarii” au reușit doar 3 eseuri, două transformări și au transformat două lovituri de pedeapsă.

Dinamo a învins-o pe Steaua la rugby

„Astăzi, băieții noștri au scris istorie pe teren, reușind cea mai categorică victorie din ultimii ani în fața rivalilor tradiționali! Determinare, pasiune, forță – toate au fost la cel mai înalt nivel. Mulțumim suporterilor care ne-au fost alături”, este mesajul transmis de Dinamo, pe Facebook..


Steliștii au fost mai resemnați, pe pagina de Facebook a Clubului Sportiv al Armatei: „O partidă de uitat pentru noi. Trebuie să strângem rândurile și să arătăm altă față!”

Steaua, învinsă și la handbal

CSA Steaua nu a fost învinsă doar la rugby. Roș-albaștrii au pierdut și la handbal masculin. Au fost învinși de Odorheiu Secuiesc, scor 30-36, în etapa 22 din campionat.

Steaua are un parcurs dezolant. E penultima, pe loc de retrogradare, cu 16 puncte în 22 de meciuri jucate.


Steaua, eșec și la volei masculin

Ziua dezastruoasă nu s-a oprit aici. Steaua a pierdut și la volei masculin, în fața Arcadei Galați

„Steaua București a pierdut, în această seară, în deplasare, scor 1-3 (30-28, 19-25, 18-25, 23-25), în fața celor de la Arcada Galați, primul joc din finala locurilor 5-6 din Divizia A1.

După un prim set excelent, încheiat cu doi ași ai lui Rareș Bălean, gazdele au preluat controlul meciului și și-au trecut rapid în cont două seturi. În setul 4, roș-albaștrii au încercat să readucă echilibrul pe tabelă, dar micile detalii au făcut diferența, iar Arcada s-a impus cu 3-1.

Am cedat primul joc, dar nu e totul pierdut! Se joacă după sistemul “două din trei”, iar jocul al doilea va avea loc sâmbăta viitoare, 12 aprilie, în Sala “Mihai Viteazul” din București”, a transmis Steaua pe Facebook.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.