Patrick Dinu (19 ani) a reușit cel mai bun timp al său în proba de 50 metri liber la Campionatele Naționale de la Otopeni, el fiind al doilea după David Popovici.
Patrick Dinu este în primul an la Universitatea Princeton din SUA, dar în această perioadă participă la Campionatele Naționale de la Otopeni.
Prima sa proba a fost cea de 50 metri liber, unde a reușit de două ori să-și îmbunătățească cel mai bun timp. Prima oară în serii 22,57 s și a două oară în finală, el reușind un 22,40 s. Performanța sa anterioară era 22,76 s.
El a fost al doilea după David Popovici, care a reușit un nou record național, 21,83. „Sunt foarte mulțumit de proba asta, a fost un personal best de dimineața și încă unul seara. Foarte mulțumit, nu am de ce să mă plâng”, a spus Patrick după cursă.
Cum a fost să concureze din nou cu David? „Distractiv, ca de obicei. Tot timpul este o atmosfera competitivă, dar in același timp relaxată. Oricine din bazin îl vânează, este normal. Si văd că ușor-ușor reușesc să mă apropii, se mai depărtează el puțin, mai vin eu din spate. Poate, cine știe, până la un moment dat o să revin și eu și o să facem un egal”, a spus zâmbind el.
David Popovici alături de Patrick Dinu la finalul probei de 50 m liber la Campionatele Naționale de la Otopeni FOTO Roxana FleșeruCe obiective are în acest an? „În primul și în primul rând, să mă calific la Campionatele Europene Under-23 și cu timpul acesta cred că tocmai am reușit. Recunosc că nu 50 era proba, ci 100 metri liber era proba de obiectiv, dar normal că sunt foarte fericit și sper să reușesc și la 100 cu puțină viteză câștigată, să-mi fac baremul pentru Campionatele Mondiale de seniori, de ce nu?”, a dezvăluit el.
Patrick Dinu despre viața din SUA
Sportivul născut în Constanța și antrenat de Răzvan Florea a ajuns la Princeton grație unei burse academice complete, nu unei burse sportive. Cum împacă studiile cu antrenamentele de înot? „Este destul de mult de învățat, nu o să vă mint, dar antrenamentele merg foarte bine. Găsesc timp pentru tot ce am de făcut, antrenamente, școală, teme, examene, viața socială, mă descurc”, a subliniat el.
Ce a învățat de când e în Statele Unite ale Americii? „Să fiu mai relaxat. Mi se pare că înainte eram poate un pic prea serios la concursuri. Poate intram prea mult în capul meu, mă gândeam prea mult la timp, am învățat să fiu mult mai relaxat, băieții din echipă m-au învățat să fiu mult mai degajat înainte de o probă. Văd că funcționează”, a explicat Patrick Dinu. El a dezvăluit că vrea să-și ai licența în neuroștiință.
Mie mi se pare un lucru bun. Dacă vrei să faci școala cea mai bună din lume și vrei să faci și un sport la un nivel foarte, foarte înalt, consider că la momentul actual cei Statele Unite ale Americii sunt cei mai potriviți pentru acest lucru -Patrick Dinu
{{text}}