Echipa României de Billie Jean King Cup, în care se află patru debutante, a pierdut disputa cu Canada din grupa A, 0-3. Căpitanul nejucător Horia Tecău a tras concluziile în urma celor trei meciuri disputate la Tokyo.
Anul trecut, România ajungea în premieră la turneul final al Billie Jean King Cup, după o răsturnare eroică a înfruntării cu Ucraina de la Fernandina Beach. În 2025, misiunea pare mult mai dificilă, team-ul tricolor cedând prima dispută din grupa A, una în care se mai află Japonia, 0-3 la Canada, în Ariake Colosseum din Tokyo.
În sezonul 2025, formatul calificărilor e diferit, cu șase grupe de câte trei echipe, prima din fiecare serie avansând la BJK Finals de la Shenzhen (16 – 21 septembrie). De anul viitor, se revine la întâlnirile acasă-deplasare.
Căpitanul nejucător Horia Tecău nu a mai avut la dispoziție cele mai bune jucătoare române ale momentului, mergând în Japonia cu patru debutante absolute din cele 5 sportive care au făcut deplasarea.
Contra Canadei, Miriam Bulgaru (26 de ani, locul 211 WTA) a fost învinsă, 6-1, 6-4, de Victoria Mboko, Anca Todoni (20 de ani, numărul 88 WTA), liderul echipei, a cedat cu Marina Stakusic, 4-6, 3-6, iar dublul format din Georgia Crăciun și Mara Gae a pierdut, 2-6, 4-6, în fața Kaylei Cross și a Rebeccăi Marino.
Horia Tecău: „O echipă atât de tânără și cu multe debutante”
După cele trei partide, Horia Tecău a tras concluzia zilei. „Miriam, pentru prima dată în echipă, a debutat în primul meci din zi, un pic de emoții la început, dar după aceea și-a găsit ritmul și a fost foarte competitivă”, a apreciat el. „În setul doi a avut niște șanse mari să preia avantajul și poate am fi luat al doilea set și lucrurile ar fi fost diferite în setul trei. Da, un meci foarte bun în a doua parte”, a continuat Horia.
„Anca Todoni a făcut un meci bun, un meci foarte calitativ contra lui Stakusic, care a venit cu răspunsuri pentru tot ce a jucat Anca, a făcut un meci incredibil, după părerea mea, și i-a lipsit puțin Ancăi, mai ales în setul doi să preia avantajul cu câteva mingi importante”, a cântărit el disputa în care a evoluat prima rachetă română.
„Dublu pentru prima dată în teren, Mara cu Georgia, au făcut câteva antrenamente, s-au înțeles bine pe teren, au comunicat bine, sper să le folosească experiența în viitor, că au un joc puternic și pot face lucruri frumoase împreună”, a fost analiza căpitanului.
„Și, per total, având o echipă atât de tânără și cu multe debutante, eu sunt foarte mândru de atitudinea lor și de lupta din teren”, a încheiat Horia Tecău.
România mai are de disputat confruntarea cu Japonia, sâmbătă, 12 aprilie, ultimul duel din grupa A, Canada – Japonia, fiind programat duminică, 13 aprilie.
„Tricolorele”, în altă componență – Ana Bogdan, Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Monica Niculescu – au întâlnit Japonia în primul tur al turneului final din 2024, fiind învinse cu 2-1.
{{text}}