International   •   Stranieri   •   PISA

Încă un pas spre Serie A pentru românii de la Pisa + Trei vești îngrijorătoare

Marius Marin/ foto Imago Images

Articol de Adrian Duţă   —  sâmbătă, 12 aprilie 2025

Pisa, echipa românilor Marius Marin, Olimpiu Moruțan și Adrian Rus, a câștigat cu Reggiana, scor 2-0, în etapa #33 din Serie B.

Deși echipa lor se îndreaptă spre promovare, românii nu au fost titulari. Marius Marin a intrat la pauza meciului Reggiana, iar Adrian Rus a fost trimis în teren în minutul 77. Olimpiu Moruțan a rămas pe bancă pe tot parcursul partidei.

Marin, titular obișnuit în acest sezon, a avut probleme după revenirea de la națională. Cu Cosenza a fost scos la pauză, în meciul câștigat cu 3-0, apoi a jucat 70 de minute cu Modena, scor 1-2.

Marius Marin, Rus și Moruțan, spre Serie A cu Pisa


Iar cu Reggiana, Marius Marin a început pe bancă și a intrat la pauză, când echipa lui avea deja 2-0. Mijlocașul defensiv are 30 de meciuri în acest sezon de Serie B

Adrian Rus a avut ghinion cu Reggiana, a marcat la 3 minute de la intrarea pe teren, dar golul a fost anulat după intervenția VAR, pentru un fault în atac. Fundașul central a bifat a 23-a apariție în Serie B în actuala stagiune.

Olimpiu Moruțan, revenit în februarie după o accidentare care l-a ținut departe de teren 9 luni, a rămas pe bancă în această etapă. Extrema dreapta a jucat 7 partide, a marcat un gol și a dat un assist.

Cei 3 se îndreaptă spre Serie A cu Pisa, care e pe locul 2, direct promovabil. Spezia, locul 3, e la 8 puncte în spate, dar cu un meci în minus jucat. Pisa are 66 de puncte, Spezia are 58.


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.