International   •   Campionate   •   PREMIER LEAGUE

Festivalul de goluri de la Londra, umbrit de o accidentare șocantă » Meciul a ținut 111 minute

Jan Paul van Hecke, scos pe targă, la Brentford - Brighton

Articol de Alexandru Stanciu   —  sâmbătă, 19 aprilie 2025

Brentford și Brighton au oferit un adevărat spectacol în etapa 33 din Premier League, meciul fiind câștigat de gazde cu scorul de 4-2.

Cu toate acestea, un accident teribil, petrecut în finalul meciului, a umbrit festivalul de goluri de pe „Brentford Community Stadium”. Fundașul lui Brighton, Jan Paul van Hecke, a fost scos pe targă după un duel aerian cu un adversar, necesitând îngrijiri medicale timp de aproape opt minute.

Jan Paul van Hecke, scos pe targă în Brentford - Brighton

Jan Paul van Hecke a fost scos pe targă în prelungirile meciului dintre Brentford și Brighton în urma unei accidentări suferite după un duel aerian cu Yunus Konak.


Fundașul batav a avut nevoie de aproximativ 8 minute de îngrijiri medicale, fapt care a împins partida la 111 minute de joc.

Cel mai mare merit pentru victoria „albinelor” l-a avut camerunezul Bryan Mbeumo, autor a două goluri și al unei pase decisive.

Brentford a deschis scorul în minutul 9, când Mbeumo a transformat pasa lui Keane Lewis-Potter. Părea că acest gol va fi suficient gazdelor pentru a intra la pauză în avantaj, însă Danny Welbeck a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize.

La începutul reprizei secunde, Mbeumo a fost din nou în centrul atenției. În minutul 48, a readus Brentford în avantaj, finalizând pasa lui Yoane Wissa, iar în minutul 56 i-a returnat favoarea atacantului din Republica Democrată Congo, oferindu-i pasa decisivă pentru golul de 3-1.


La scurt timp după aceea, atacantul lui Brighton, Joao Pedro, a primit cartonaș roșu direct, însă oaspeții nu s-au dat bătuți nici în inferioritate numerică. Lupta lor a fost răsplătită în minutul 81, când Kaoru Mitoma a redus din diferență.

Totuși, în prelungiri, căpitanul gazdelor, Christian Norgaard, a închis tabela cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Mathias Jensen.

Ulterior, a urmat și incidentul din urma căruia Jan Paul van Hecke a fost nevoit să părăsească terenul pe targă.

Clasamentul din Premier League

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.