Campionatul Mondial de snooker a avut parte de un nou record în ediția din acest an. În primul tur s-au reușit 55 de break-uri de peste 100 de puncte, cu 11 mai multe decât precedentul record, care data din 2022, când s-au reușit 44 de „centuries” în turul inaugural al competiției.
Judd Trump (35 de ani), liderul mondial din snooker, a reușit 5 break-uri de peste 100 de puncte în victoria din fața lui Zhou Yuelong (27 de ani, #32 mondial), scor 10-4.
Un nou record depășit la Campionatul Mondial de snooker
După ce Jackson Page (23 de ani, locul 35 mondial) a reușit o performanță incredibilă în calificările pentru tabloul principal de la „Crucible”, un nou record a fost doborât la Campionatul Mondial de snooker.
În primul tur al competiției s-au reușit 55 de „centuries”, break-uri de peste 100 de puncte, cu 11 mai multe decât precendetul record, care data din 2022.
Judd Trump a reușit 5 „centuries”, în timp ce Hossein Vafaei, Ronnie O'Sullivan și Zak Surety au realizat câte 4 break-uri de peste 100 de puncte.
Cel mai mare break de pe tabloul principal de la „Crucible” din acest an îi aparține lui Zhao Xintong, cu 142 de puncte. Chinezul a trecut în primul tur de Jak Jones, scor 10-4.
Șansele ca recordul de cele mai multe break-uri de peste 100 de puncte de la un Campionat Mondial să fie doborât sunt foarte mari.
La ediția din 2022 s-au reușit 109 „centuries”, dar în acest an s-au reușit cu 11 mai multe break-uri de peste 100 de puncte în primul tur.
Foștii campioni, Mark Selby și Kyren Wilson, au părăsit competiția încă din primul tur.
Mark Allen, Ronnie O'Sullivan, John Higgins, Mark Williams, Shaun Murphy și Judd Trump sunt cele mai cunoscute nume care au avansat în turul al doilea de la „Crucible”.
{{text}}