Marius Șumudică, 54 de ani, a oferit propria versiune asupra celor întâmplate la Rapid în ultima perioadă. El a lăsat de înțeles în fața suporterilor că va demisiona după eliminarea din Cupa României, dar a rămas în funcție și va încheia sezonul ca A1 în Giulești.
Cu Rapid eliminată din Cupa României în faza semifinalelor, după 1-2 cu Hermannstadt, Marius Șumudică a susținut în fața suporterilor că „din momentul de față, nu mai sunt antrenorul Rapidului”.
Intenția lui, cel puțin la nivel declarativ, nu s-a concretizat într-o demisie. Șumudică a continuat pe banca Rapidului, a pregătit echipa pentru derby-ul cu FCSB (1-2) și va rămâne A1 în Giulești cel puțin până la finele sezonului în curs.
Cum s-a ajuns la acest deznodământ? Șumudică și-a prezentat propria versiune în cadrul conferinței dinaintea meciului cu Universitatea Craiova.
Marius Șumudică spune cum l-au ținut Șucu și Angelescu la Rapid: „Eu am dorit să plec, nu m-au lăsat!”
„Când voi pleca de la Rapid? Probabil în vară, nu știu. Întrebați-l pe domnul Angelescu. V-am mai spus, am contract. Am dorit să plec, nu am fost lăsat. Mai departe ce vreți să vă spun?
Eu îmi fac treaba la antrenamente, vin dimineața, plec printre ultimii. Mai mult de atât ce pot face?” a fost prima reacție a lui Șumudică pe această temă.
Când reporterii l-au întrebat specific despre discuțiile cu acționarii clubului, Șumudică a sugerat că aceștia au invocat clauza de reziliere unilaterală a contractului:
„Astea-s lucruri de bucătărie internă, nu pot spune cum a decurs discuția, nu e normal. Am un contract cu o grămadă de clauze. Dacă aș vorbi, există sancțiuni, nu are rost.
A fost o discuție în care mi s-a transmis că există un contract semnat de ambele părți și că va trebui să continui. Bine. Există o clauză în oglindă. Dacă voiam să plec, trebuia să... V-am mai spus”.
Practic, Șumudică nu a dorit să achite cei 150.000 de euro stipulați prin contract ca penalizare.
Marius Șumudică: „Greu să prindem cupele europene”
Tot astăzi, antrenorul Rapidului nu s-a arătat deloc încrezător cu privire la șansele de a prinde un loc de cupă europeană, adică a patra poziție în play-off:
„E greu să mai prindem noi cupă europeană, e foarte greu. Depindem și de alte rezultate, de foarte multe altele... Avem șansă să ajungem noi la cupele europene cum au șanse alte echipe să ia campionatul în fața FCSB-ului, cam așa. Dar mergem să jucăm. Am jucat cu toate echipele, ne-am apărat șansele corect. Mâine va fi la fel, mergem să jucăm”.
{{text}}