Corona Brașov s-a impus în deplasarea cu Rapid, din runda cu numărul 24 a primei ligi de handbal feminin, scor 26-24. Alisia Boiciuc (19 ani) a fost cea mai bună jucătoare a partidei.
Rapid, vicecampioana României și formație cu pretenții la încă o prezență în Liga Campionilor, a primit vizita revelației din Brașov. Corona lui Bogdan Burcea a mai răsturnat o dată socotelile bookmakerilor.
Gazdele au condus doar în primele minute ale disputei, până la 3-2. Defensiva agresivă a brașovencelor a început să dea roade. Anica Gudelj a contribuit și ea din plin, 12 intervenții din 32 de aruncări ale giuleștencelor. Și Raluca Rădoi a intrat inspirat între buturi, cu 4 „parade” și un procentaj de 50%.
Corona Brașov nu se dezminte: victorie și cu Rapid!
Corona conducea la pauză cu 14-10. Elevele lui David Ginesta au pus presiune pe final și au redus diferența la un singur gol. Mai rămăseseră 50 de secunde din meci. Brașovul, amenințat cu jocul pasiv, a lăsat totul în seama Alisiei Boiciuc.
Coordonatoarea în vârstă de 19 ani a aruncat de la 10 metri, direct în vinclu. A fost reușita ei cu numărul 8. Doar Katarina Krpez a depășit-o astăzi, 9 goluri. Pentru formația învingătoare au mai punctat Zivkovic (6), Dumitrașcu (2) și Van Kreji (1).
Golurile Rapidului au fost marcate de Kouyate (7), Buceschi (3), Gonzalez (2), Gorshkova (2), Kassoma (2), Polman (2), Janjusevic (2), Grozav (2), Fernandez (1), Tulea (1).
Bătălie crâncenă în fruntea „Ligii Florilor”
Datorită victoriei de astăzi, Corona își asigură în mare măsură poziția secundă în „Liga Florilor” și o șansă importantă de a participa în ediția viitoare a Ligii Campionilor.
Rapid riscă să cadă până pe 7 la finalul etapei, în funcție de rezultatele pe care le vor înregistra Minaur Baia Mare și SCM Craiova.
Cum arată lupta pentru cupele europene:
FOTO: Flashscore.ro
{{text}}