Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

Ștefan Târnovanu, blocat? Anunțul venit azi: „Ăsta e obiectivul”

Ștefan Târnovanu
Ștefan Târnovanu

Articol de Sergiu Alexandru, Carmen Dumitru, Răzvan Petrescu (video)   —  marți, 06 mai 2025

Ștefan Târnovanu (24 de ani), portarul celor de la FCSB, ar putea fi ofertat la vară, dar Gigi Becali nu pare dornic să-l lase să plece.

Internaționalul român a avut evoluții excelente în acest sezon, atât în Superligă, cât și în cupele europene, și speră să prindă un transfer, mai ales că echipe precum Napoli, Galatasaray sau Al Shabab l-au urmărit. Târnovanu mai are contract cu FCSB până pe 30 iunie 2028, cu o clauză de 10 milioane de euro, dar Giovanni Becali, impresarul lui, anunța că Gigi l-ar da și pe 5 milioane.

Ștefan Târnovanu are șanse mici să se transfere de la FCSB


Întrebat azi dacă ar fi dispus să-și vândă jucătorii, Gigi Becali a spus că nu cedează pe nimeni pentru că vrea să intre în grupa Ligii Campionilor. Ceea ce ar face aproape imposibil ca Târnovanu, titular incontestabil, să plece.

Eu vând tot și nu vând nimic! Adică vând tot când primesc preț și nu vând nimic când am obiectiv. Iar acum am obiectiv! (n.r- calificarea în Liga Campionilor)

Abia aștept să înceapă preliminariile, abia aștept tragerile! Dar parcă a trecut repede. Noi suntem cap de serie și nu avem nicio treabă până în play-off. Vom juca play-off-ul și avem 9 milioane de euro asigurate. Dar vom întări echipa. Când vorbeam de Liga Campionilor, zicea lumea că sunt nebun. Acum, după ce am făcut ce am făcut anul ăsta, lumea nu mă mai contestă” a spus Gigi Becali azi.

Târnovanu este un portar tânăr, talentat, a făcut un campionat foarte bun. Este normal să existe interes, dar rămâne de urmărit. Nu poate fi făcut nimic oficial în momentul ăsta.

Până nu se deschide oficial mercato, nu poate exista ceva. Cu orice clauză se tratează. Nu e obligatoriu să se plătească clauza de reziliere.

Rămâne de văzut dacă i s-ar potrivi Italia. I s-ar potrivi multe campionate, dar vom vedea. Deocamdată e devreme.



- Victor Becali


  • Ștefan Târnovanu a devenit titular în poarta actualei campioane în sezonul 2021-2022, când i-a luat locul lui Andrei Vlad, plecat între timp de la FCSB. E cotat de transfermarkt la 4,5 milioane de euro.
  • 56 de meciuri a strâns Ștefan Târnovanu în acest sezon, în toate competițiile, în tricoul celor de la FCSB.
Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.