„Cowboy”-ul Zach Hankins, 28 de ani, pivotul lui U-BT Cluj Napoca, așteaptă să se definitiveze actele pentru a primi cetățenia și să joace pentru naționala României, așa cum se întâmplă de ani buni cu conaționalul și colegul său Patrick Richard. Până atunci, a povestit pentru GSP.ro cum vede România și pe români
Zach Hankins, 28 de ani, a sosit vara trecută la U-BT Cluj Napoca, multipla campioană a României, și din septembrie 2024, de când au fost depuse actele pentru obținerea cetățeniei române, așteaptă să fie unul dintre ai noștri!
Până să aflați mai multe despre cine este americanul născut în Charlevoix, Michigan, în cadrul unui interviu acordat pentru Gazeta Sporturilor, pivotul înalt de 2,11 metri s-a afirmat în liga israeliană.
În 2023, viitorul român a fost numit MVP-ul ligii israeliene și a fost inclus în cvintetul ideal al Basketball Champions League, datorită prestațiilor sale solide.
Primul impact al viitorului român Zach Hankins cu Cluj Napoca: „Voiam un oraș european frumos. Munți uriași și râuri frumoase”
- Salut, Zach, încântați de cunoștință. Wow, ești foarte înalt! Cum te simți la U-BT Cluj Napoca?
- Salut. Îmi place foarte mult. Evident, avem niște fani incredibili și este atât de distractiv să joci în această arenă când toți spectatorii au o energie atât de mare. Iar Clujul este un oraș frumos și liniștit. Asta căutăm eu și soția mea, un oraș european frumos. Amândurora ne place foarte mult să ne plimbăm în aer liber. Acum e frumos afară, multă verdeața și e fain să ne plimbăm pe malul râului. (râde) Avem chiar și niște castori care trăiesc chiar în fața casei noastre, în micul canal. A fost o schimbare de ritm foarte plăcută pentru noi și suntem foarte fericiți să fim aici.
- Cum este România comparativ cu ceea ce ai trăit anterior?
- Sincer, este diferit față de toate țările în care am mai fost. Și, în special, singurul lucru care iese în evidență pentru mine, cum am spus, îmi place în aer liber. Așa că atunci când mergem în excursii, conducând prin țară, cu acești munți uriași și râuri frumoase, este foarte, foarte frumos. Și cred că este foarte subestimată țara în acest sens!
Zach Hankins despre traficul din România: „Pentru mine nu este chiar atât de rău”
- Este ceva ce îți place în mod deosebit la români până acum? Și ceva ce nu-ți place?
- Peste tot sunt lucruri puțin dificile, dar asta e partea amuzantă a acestui stil de viață, pentru că mergi în atâtea țări diferite și vezi atâtea culturi diferite și ai ocazia să experimentezi lucruri diferite. E mereu un mod nou de a trăi în fiecare țară în care te afli, așa că vine cu provocări ici și colo, de genul adaptării, dar a fost o experiență destul de bună (până acum).
- Cum este traficul pentru tine? Pentru că toți românii și majoritatea străinilor se plâng de asta.
- Pentru mine nu este chiar atât de rău. Uneori, evident, când ești în mijlocul zilei și este, nu știu, o sâmbătă sau ceva de genul ăsta, sau când se termină școala după-amiaza, iar noi avem antrenament după-amiaza, poate fi greu. Dar locuim chiar pe o stradă apropiată de arenă, așa că nu e rău. Eu sunt din Oklahoma City, conducem 20 de minute peste tot, 20, 30, 40 de minute pentru a ajunge în oraș, și asta doar din cauza distanței, așa că nu contează prea mult pentru mine (traficul).
Zach Hankins așteaptă să devină român ASAP: „Sunt nerăbdător”
- În septembrie 2024 se vorbea despre naturalizarea ta. Care mai e situația cu actele?
- Se încearcă să mi se dea un pașaport pentru a juca pentru echipa națională a României, ceea ce cred că este foarte cool. Întotdeauna m-am gândit că ar fi grozav să pot reprezenta o țară și să joc în niște meciuri cu adevărat unice, interțări. Întotdeauna a fost un lucru grozav la care să mă uit și sunt foarte încântat să pot face asta când voi obține pașaportul.
- Ai idee cam cât va mai dura?
- Sper că încă mai vine și sunt nerăbdător să îl primesc.
- Dar câte luni va mai dura?
- Presupunerea ta este la fel de bună ca a mea. Sper să vină curând. Planul este ca eu să joc pentru echipa națională. Așa că, oricând se va întâmpla asta, voi fi încântat să o fac.
- Te informezi deja cu privire la limbă, la imn?
- Nu, nu am învățat prea multe. Știu câteva cuvinte și, evident, auzi unele cuvinte. Și asta e partea amuzantă în viață, că întotdeauna înveți mai întâi cuvintele urâte, oricând, în fiecare țară în care mergi. Dar încerc să-mi păstrez limbajul curat, așa că stau departe de asta.
Am sesizat că există o mulțime de cuvinte și influențe din alte țări pe care românii le preiau. Așa că întotdeauna mi se pare interesant să aud oamenii vorbind și să aud un cuvânt franțuzesc sau spaniol sau italian sau ceva de genul ăsta. Un fel de influențe
Zach Hapkins, pivot U-BT Cluj Napoca
Zach Hankins s-a informat despre istoria României. Ce „impact” au avut sarmalele asupra lui
- Ce ai apucat să cunoști despre România?
- Am cercetat mult istoria României când am ajuns aici, am învățat despre războaie, am învățat despre diferitele puteri care au controlat România de-a lungul istoriei. Cred că este foarte interesant să vezi că este o țară unică în acest sens, care a avut atât de multe influențe din diferite țări, limbi și culturi.
- Înainte să înveți imnul, ai încercat mâncăruri tradiționale românești?
- Am mâncat câteva. Nu-mi pot aminti numele lor. Cred că e o ruladă de varză cu orez și alte chestii în ea. (Sarmale?) Da, sarmale. Asta e tradițional românesc? Mie chiar îmi plac. Am mai mâncat apoi de câteva ori și a fost unul dintre lucrurile pe care eu și soția mea le-am savurat la un festival al vinului sau ceva de genul ăsta, care a fost aici în parc, la începutul acestui an. Am luat ceva de la un food truck și a fost gustos.
- Ce impresie ți-a lăsat țara noastră?
- România este o țară foarte sigură. Asta am simțit eu și soția mea aici. Mai ales după ce am fost în Israel. Și, de asemenea, este foarte calm. Și asta căutam. Am jucat doi ani în Israel. Mi-a plăcut să joc în Israel. Chiar dacă nu a fost cel mai sigur loc în perioada în care am fost acolo. Așa că a fost o schimbare plăcută de ritm pentru mine și soția mea să venim aici și să ne relaxăm, să ne concentrăm pe baschet, pe căsnicie, pe viața noastră. Și asta a fost o adevărată binecuvântare să fiu aici.
România e potrivită pentru noi, pentru viața de familie, este frumoasă și verde. Parcuri grozave. Restaurante și cafenele drăguțe. A fost, a fost foarte bine
Zach Hankins, pivot U-BT Cluj Napoca
Zach Hankins de la politică la NBA: „Încerc să fiu o persoană mai bună”
- În zilele noastre, oamenii tind să vorbească mult despre politică. Tu stai departe de politică?
- Public, stau departe de politică. Personal, prietenii și familia mea ți-ar spune că am o mulțime de opinii puternice. Dar, știi, în primul rând, îmi pun credința în față și mă concentrez pe asta și pe familia mea și doar să fiu o persoană bună pentru cei din jurul tău. Și, știi, vreau să-L arăt pe Hristos prin viața mea, este ceea ce mă străduiesc să fac. Nu sunt întotdeauna perfect la asta, dar asta mă străduiesc să fac.
- Am citit că ai jucat la un moment dat, într-o perioade înaintea sezonului, pentru Philadelphia 76ers. Cum a fost impactul și dacă ai avut șanse să ajungi la o franciză NBA?
- Da, am jucat în trei ligi de vară din NBA și apoi am jucat un an în NBA G League pentru echipa Pelicans G League din Birmingham, Alabama. Este un baschet diferit, dar este intens și distractiv. O mulțime de băieți care muncesc din greu în fiecare zi. Așa că îmi place foarte mult jocul european. Cred că jocul meu se poate transpune în oricare dintre ele. Oricine are șansa de a juca în NBA, este o mare binecuvântare. Dar eu mă concentrez doar pe ceea ce mi se pune în față și pe a fi cel mai bun posibil.
- Ai un jucător de baschet preferat sau echipa preferată?
- Da, e greu să ai o echipă favorită din NBA acum, pentru că jucătorii se schimbă atât de mult. Întotdeauna l-am apreciat pe Blake Griffin. S-a retras acum, dar îl iubesc. Și eu sunt originar din Michigan. A jucat pentru Pistons timp de un an sau doi și a fost fantastic acolo. Un baschetbalist foarte, foarte bun.
Eu și soția mea suntem foarte casnici, nu prea frecventăm viața de noapte. Vara încercăm să petrecem cât mai mult timp acasă cu familia și prietenii. Soției mele i-ar plăcea să meargă în vacanță un pic mai mult decât mine. Îi ofer câteva vacanțe, cu siguranță
Zach Hankins, pivot U-BT Cluj Napoca
{{text}}