Gigi Becali a renunțat la interesul pentru Panagiotis Tachtsidis, mijlocașul grec al lui CFR Cluj.
Panagiotis Tachtsidis, jucător intrat în vizorul lui Gigi Becali, dar și prieten bun cu antrenorul „roș-albaștrilor”, Elias Charalambous, a primit anul trecut o ofertă de la FCSB. Grecul i-a refuzat pe bucureșteni și a semnat prelungirea contractului cu CFR.
De curând, Neluțu Varga, patronul clujenilor, a spus că Tachtsidis poate pleca în această vară de la CFR Cluj, chiar dacă acesta mai are un an de contract. Gigi Becali a intrat pe fir și a lămurit situația mijlocașului grec.
Gigi Becali, despre transferul lui Tachtsidis la FCSB: „E caz închis”
Latifundiarul din Pipera a transmis că în prezent nu mai este intersat de aducerea lui Panagiotis Tachtsidis la FCSB, recunoscând faptul că l-a dorit anul trecut. „E caz închis”.
De asemenea, Becali a mai făcut câteva clarificări cu privire la perioada de mercato și a subliniat că nu se grăbeşte în realizarea transferurilor.
„Tachtsidis m-a interesat. Dar nu mai există acum. Când a fost interes, nu a venit. Acum nu mai avem interes. E caz închis. Pe parte de transferuri, nu am mai avansat. Nu ne grăbim. Avem timp. Ce grabă este?”, a declarat Gigi Becali pentru Prosport.
Panagiotis Tachtsidis a jucat 27 de meciuri la CFR Cluj, în stagiunea recent încheiată. Mijlocaşul grec a marcat două goluri şi a oferit o pasă decisivă.
550.000 de euroeste cota de piață a lui Panagiotis Tachtsidis, conform Transfermarkt.
În acest sezon, Tachtsidis a fost în centrul unui moment tensionat. Înaintea partidei din play-off cu Rapid, grecul l-a sunat de pe gazon pe antrenorul celor de la FCSB, Elias Charalambous, implicit rivalul celor de la CFR. Cei doi sunt buni prieteni şi au avut un dialog cu puţin timp înaintea partidei clujenilor cu giuleştenii. Dan Petrescu a fost deranjat de gestul grecului.
„Am vorbit cu el, m-a deranjat pe moment. Am vorbit cu el, a înțeles situația. El este un jucător mai libertin, îi place să și glumească. Dar a înțeles că nu a făcut bine ce a făcut. El e un jucător experimentat, la final de carieră, cred că și-a dat seama singur că a greșit”, a spus Dan Petrescu, despre gestul lui Tachtsidis.
Până acum, Becali a rezolvat transferul lui Daniel Graovac, jucător venit tot de la CFR Cluj. Becali și-a exprimat interesul și pentru Karlo Muhar, jucător legitimat în prezent în Arabia Saudită, la Al-Orobah. Trebuie menționat că Muhar a jucat două sezoane pentru CFR Cluj. Transferul croatului ar reprezenta o lovitură pentru clujeni.
„E Muhar, domnule! Da, da, da. Lui la Balaj nu i-a convenit, e posibil să nu îl poată să îl mai ia, să îl iau eu. Vreau să îl iau pe Muhar pentru că dacă CFR ia la mijloc putere, atunci e periculoasă. E puternic (n.r. Muhar)”, a declarat Gigi Becali la primasport.ro.
{{text}}