Principala țintă a lui Ajax Amsterdam pentru a-l înlocui pe Francesco Farioli este John Heitinga, 41 de ani, „secundul” lui Arne Slot la Liverpool.
Arne Slot este pe cale să piardă unul dintre oamenii de încredere din staff-ul cu care lucrează la Liverpool. Fabrizio Romano, jurnalist specializat în transferuri, anunță că John Heitinga se află în negocieri avansate pentru a prelua conducerea lui Ajax.
Conform jurnalistului italian, citat de abola.pt, campioana Angliei i-a permis lui Heitinga să negocieze cu clubul pe care l-a mai antrenat în 2023 ca interimar. Liverpool ar căuta deja un înlocuitor pentru mâna dreaptă a lui Arne Slot.
Pleacă John Heitinga de la Liverpool pentru a o antrena pe Ajax?!
Format de Ajax ca jucător, Heitinga a evoluat de 218 ori pentru clubul din Amsterdam, într-o carieră în care le-a mai reprezentat pe Atletico Madrid, Everton, Fulham și Hertha. Fostul fundaș central și-a încheiat cariera pe Johan Cruyff Arena, în începutul anului 2016.
Cariera de antrenor a început-o tot la Ajax, ca „secund” la echipa U21 a „lăncierilor”. Ca principal a pregătit echipele U17, U18, U19 și U21 ale clubului, fiind în prima jumătate a anului 2023 inclusiv pe banca echipei de seniori, ca antrenor interimar. A obținut în acele luni 14 victorii și 3 egaluri în 22 de meciuri.
Celălalt „secund” al lui Arne Slot la Liverpool este Sipke Hulshoff (50 de ani).
{{text}}