Fotbal   •   Nationala   •   AUSTRIA - ROMÂNIA

TREI schimbări cerute în echipa de start pentru meciul cu Cipru, imediat după Austria - România

+21 Foto
Austria - România, meci de la Viena. Foto: Ionuț Iordache (GSP.RO)

Articol de Maria Olteanu   —  duminică, 08 iunie 2025

Austria - România 2-1. Imediat după eșecul de la Viena, de sâmbătă seara, fostul internațional român Gică Popescu (57 de ani) l-a auzit pe selecționerul Mircea Lucescu (79 de ani) oferind primele reacții și s-a declarat surprins de faptul că acesta a părut mulțumit de ceea ce a văzut la jucătorii lui. Totodată, Gică Popescu a susținut că ar trebui făcute cel puțin trei modificări pentru următorul meci, cu Cipru.

  • România - Cipru se joacă marți, 10 iunie, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima TV

După confruntarea pierdută de „tricolori”, Lucescu nu și-a certat elevii, susținând că aceștia au dat tot ce au avut în meci, dar că diferența de valoare a fost evidentă și s-a reflectat în rezultat. Gică Popescu a declarat că nu înțelege pe deplin această declarație, dar că intuiește că selecționerul nu vrea să își demoralizeze jucătorii înaintea următorului meci.

De asemenea, președintele celor de la Farul a subliniat necesitatea unor modificări în echipa de start, astfel încât Lucescu să mizeze pe jucători care au meciuri în picioare la echipa de club și a oferit chiar trei exemple: Alex Mitriță, Adrian Șut și David Miculescu.


Gică Popescu cere trei schimbări în echipa lui Lucescu

„M-a surprins şi pe mine declaraţia dânsului cum că este mulţumit de acest joc. Probabil că nu vrea să aibă declaraţii negative ţinând cont că peste 3 zile avem un alt meci.

Va face o analiză mai agresivă după cel de-al doilea meci. Are dreptate că Austria are jucători la echipe importante, iar ai noştri nu joacă la echipele de club, dar noi pe banca de rezerve avem jucători care joacă la club.

În loc să spunem că unii dintre ei nu joacă, mai bine să îi băgăm pe cei care joacă şi unii dintre ei constant la echipele lor de club, Mitriţă de la Craiova, Şut de la Steaua (n.r. FCSB), Miculescu. Joacă la club şi în cupele europene şi au ritmul necesar. Sunt puţin surprins de declaraţia dânsului”, a spus Gică Popescu, sâmbătă seara, la Antena 1.


  • Adrian Șut (FCSB) a intrat în locul lui Răzvan Marin, Alexandru Mitriță (Universitatea Craiova) în locul lui Denis Drăguș și David Miculescu (FCSB) în locul lui Dennis Man, toți în partea a doua a meciului;

  • Cum a început Lucescu meciul cu Austria: Moldovan - Rațiu, M. Popescu, Burcă, Bancu - Man, R. Marin, Chiricheș, Stanciu - Bîrligea, Drăguș

Ce s-a întâmplat imediat după fluierul final din Austria - România: cadre cu Lucescu, Stanciu și Burleanu

+22 Foto
Răzvan Burleanu / Ce s-a întâmplat imediat după fluierul final din Austria - România / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Clasamentul în grupa H

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.