Petrolul Ploiești a anunțat transferul atacantului Adi Chică-Roșă, în vârstă de 26 de ani. Acesta a avut pe masă o propunere de prelungire a contractului cu FC Botoșani, dar a respins propunerea moldovenilor.
Adi Chică-Roșă este, oficial, jucătorul Petrolului. Vârful cu 7 goluri în precedentul sezon al Superligii a semnat cu ploieștenii un contract valabil doi ani.
Adi Chică-Roșă, anunțat de Petrolul după ce a refuzat prelungirea cu FC Botoșani
Chică-Roșă a primit și o propunere de prelungire cu FC Botoșani, dar a ținut să schimbe peisajul.
În anunțul despărțirii de fotbalist, moldovenii au susținut că „deși conducerea i-a pus pe masă o ofertă extrem de avantajoasă din punct de vedere financiar, el a preferat o altă aventură”. Contractul propus de Botoșani se întindea pe 3 ani.
Foarte probabil, în decizia atacantului a cântărit decisiv faptul că Petrolul este mai nou antrenată de Liviu Ciobotariu. Ei au lucrat împreună la Botoșani, în prima parte a sezonului precedent.
{{text}}